Hlavní navigace

Odpočet DPH u majetku manželky

  • (neregistrovaný) 85.13.94.---

    31. 10. 2019 13:40

    Dobrý den, prosím o radu, podnikala jsem a součástí majetku byl i traktor, který je na mě i napsaný, pak jsme rozšířili SJM ohledně veškerého majetku v podnikání a začal podnikat manžel. Může si dávat do výdajů a dělat odečty DPH na náhradní díly na traktor, který je v SJM, ale v technickém průkazu je vedený stále na mě? Nebo musíme udělat převod na dopravce? Děkuji za odpověď. Jitka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 10. 2019 14:05

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Kdo z Vás eviduje tento majetek jako OSVČ v obchodním majetku podle Zákona o daních z příjmů a kdo eviduje tento majetek jako OSVČ v obchodním majetku podle Zákona o DPH? ZDP § 4 odst. 4), ZDPH § 4 odst. 4).

    • 4. 11. 2019 8:51

      Jitkaaaa (neregistrovaný) ---.lidos.cz

      Já jsem ukončila podnikání, rozšířila jsem SJM na manžela a všechen majetek má nyní v podnikání manžel, nevím jen, jestli musí proběhnout převod na dopravce, aby byl manžel také zapsán v technickém průkazu.

    • 7. 11. 2019 14:59

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Jednoduchá odpověď by mohla být, že pokud by si vložil Váš manžel traktor do svého obchodního majetku (ZDP § 4 odst. 4), tak by si mohl výdaje, vynaložené na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení "daňově" uplatnit (ZDP § 25 písm. u) + další výdaje podle ZDP § 24 odst. 1). Co se odpočtu DPH týká, tak tam záleží na tom, zda bude traktor používat v rámci svých ekonomických činností pro účely uskutečňování zdanitelných plnění (více § 72 ZDPH). Pokud ano, tak by mohl odpočet DPH při pořízení náhradních dílů na traktor atd. uplatnit. Kvůli uplatnění "daňových" výdajů či uplatnění odpočtu DPH podle mého názoru nemusí být uveden v technickém průkazu.
      OT. Napadá mě plno záludností ohledně ukončení podnikání atd. a proto bych Vám doporučila nespokojit se s jednoduchou odpovědí na veřejném diskuzním foru a raději konzultovat u daňového poradce, kterému byste mohli ukázat všechny relevantní doklady.

    • 19. 11. 2019 11:25

      Jitkaaa (neregistrovaný) ---.lidos.cz

      Děkuji za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).