Hlavní navigace

Přechod OSVČ hlavní na vedlejší

 • (neregistrovaný)

  31. 10. 2019 17:37

  Dobrý večer, můžete mi prosím poradit, jsem OSVČ hlavní a uvažuji, že se nechám zaměstnat a podnikaní si nechám jen jako vedlejší činnost. Co to pro mě znamená, co musím kde hlásit a vyřídit .děkuji Vám moc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 11. 2019 8:01

   Veveverka (neregistrovaný) 185.131.62.---

   Nahlaste zmenu na socialni a zdravotní pojišťovně a zazadejte o snížení resp. zrušení soucasnych zaloh z důvodu vzniku HPP, za předpokladu ze HM bude vyšší než minimální.

  • 4. 11. 2019 20:56

   . (neregistrovaný) 178.17.10.---

   1) Sociální pojištění - ČSSZ budete tyto skutečnosti nahlašovat při podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2019 (tj. na jaře roku 2020). Můžete nahlásit i nyní volnou formou, ale nic se tím nezmění. Zálohy na sociální pojištění jen z důvodu vzniku pracovního poměru ČSSZ nyní ani nezruší, ani nesníží. Platit budete muset zálohy ve stejné výši až do doby, než podáte Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2019 (pokud nepodáte žádost o snížení z jiného důvodu). V Přehledu uvedete, ve kterých měsících roku 2018 jste byl OSVČ "vedlejší" a že v roce 2020 budete vykonávat SVČ "vedlejší".
   Nezávisle na tom, zda budete či nebudete zaměstnaný můžete požádat o snížení měsíčního vyměřovacího základu pro placení záloh na pojistné na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti v souladu s ustanovením § 14 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb. (Tiskopis je na stránkách ČSSZ)

   2) Nemocenské pojištění - neuvádíte, zda jste nemocensky pojištěný, nebudu proto toto zde nyní řešit

   3) Zdravotní pojištění - pokud budete mít mzdu vyšší jak činí minimální mzda (či budete chtít, aby v případě nízkého výdělku bylo zdravotní pojištění odváděno u zaměstnavatele alespoň z minimální mzdy), tak doporučuji, abyste své ZP nahlásil, že plátcem pojistného je zaměstnavatel. Např. Formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce Kategorie Plátcem pojistného je ZAMESTNAVATEL, Plátcem pojistného je OSVČ. Od kalendářního měsíce, kdy tento celý kalendářní měsíc budete zaměstnaný a bude za Vás odváděno zdravotní pojištění alespoň v tzv. minimální výši stanovené pro zaměstnance, nebudete mít povinnost platit zálohy na zdravotní pojištění (o to nemusíte žádat, to je dané zákonem / 592/1992 Sb. § 8 odst.3).

   4) Daně / Finanční úřad - neuvádíte, k jakým daním jste registrovaný. V podstatě se přechodem na "vedlejší" činnost nic nemění, povinnosti zůstávají stejné minimálně do doby podání DAP. Pak možná ZDP § 38a odst.5).

   5) ověřujete si všechny zde získané informace raději 2x a z více zdrojů, na netu doporučuji např. stránky
   https://www.jakpodnikat.cz/pojisteni-socialni-zdravotni.php
   https://web.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-osvc.htm#21

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).