Hlavní navigace

Daň z prodeje nemovitosi

  • (neregistrovaný) 37.188.139.---

    1. 11. 2019 15:12

    Prosím o radu.Můj otec dostal darem od své matky v roce: 2002 pozemky, pozemky prodal společnosti v roce 2006. Můj doraz je jak velkou daň měl při prodeji zaplatit? Kolik procent? Jelikož FU po něm chtěl doplatit DPFO zhruba půl milionu. Pozemek prodal za 1.600.000,- daň zaplatil 50tisíc. Z jakého důvodu po něm FU chtěl doplatit 450tisíc? Prodal pozemek který mu darovala matka po cca 4 letech.
    Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 11. 2019 15:49

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Uvádíte, že zaplatil daň 50.tis.Kč - to byla daň z příjmu fyzických osob, nebo daň z převodu nemovitostí?
      Příjem ke zdanění podle § 10 Zákona o daních z příjmů 1.600.000,- Kč, výdajem mohla být např. cena zjištěná pro účely daně darovací. O výdajích nic neuvádíte, tak pokud bych brala jen výši příjmu, nezohledňovala slevy na dani atd., tak ten půl milion na dani z příjmu cca vychází. O osvobozený příjem podle § 4 ZDP se nemohlo jednat, vlastnictví k pozemkům trvalo méně jak 5 let.

      Zkopírováno ze stránek zakony.kurzy.cz / Sazba daně, § 16, znění k 1.6.2006
      § 16 Sazba daně
      (1) Daň ze základu daně sníženého o nezdanitelnou část základu daně (§ 15) a o odčitatelné položky od základu daně (§ 34) zaokrouhleného na celá sta Kč dolů činí:
      Základ daně Daň Ze základu přesahujícího
      od Kč do Kč
      0 121 200 12 %
      121 200 218 400 14 544 Kč + 19 % 121 200 Kč
      218 400 331 200 33 012 Kč + 25 % 218 400 Kč
      331 200 a více 61 212 Kč + 32 % 331 200 Kč

    • 1. 11. 2019 17:09

      Anka2 (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Byla to daň z příjmu fyzických osob. Právě mi jde o tu dobu 5ti let. Pokud majetek dostal od matky i tak se na to vztahuje lhůta 5ti let? Polopaticky, jelikož jsem laik. Pokud by jsem tenkrát dostala pozemek nemohu ho prodat aniž bych za o neplatila 32% daň? Vždyť to byl pozemek rodiny, děkuji za odpověĎ

    • 1. 11. 2019 17:29

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Nemusel možná platit darovací daň. Ale když darovaný pozemek následně prodal a vlastnil ho před prodejem po dobu kratší jak 5 let, tak musel příjem z tohoto prodeje zdanit. Zákon o daních z příjmů § 4 odst. 1) písm. b) - osvobození příjmu se ho v tomto případě netýkalo. Podal vůbec Přiznání k dani z příjmu FO za rok 2006 a uvedl do něj příjem z prodeje pozemku? Pokud ano, uplatnil k tomuto příjmu všechny možné výdaje, které mohl? Cena zjištěná pro účely daně darovací jako výdaj, zaplacená daň z převodu nemovitosti a další výdaje, související s uskutečněním prodeje?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).