Hlavní navigace

Příspěvek na péči

 • (neregistrovaný)

  3. 11. 2019 18:37

  Dobrý den, kamarádka skončila v práci (na půl úvazku),kde měla smlouvu na dobu určitou. Zároveň pobírá pečovatelský příspěvek na velmi nemocnou babičku, která s ní dlouhodobě sdílí domácnost a má zivnostak jako vedlejší činnost,kde nema zatim moc velké výdělky,ale platí minimální zalohu na zdravotni pojištění při vedlejší činnosti.

  Musí se hlásit na úřad práce když je za ni plátce pojištění stát? Momentálně práci nehledá, protože s babičkou je to čím dál horší, takže už by nestíhala ani půl úvazku. Spíš jí jde o to,aby neměla s úřady problémy.

  Předem děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 11. 2019 11:26

   Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Nemá žádnou povinnost se hlásit na úřad práce, to je jen její právo. Pokud nemá přerušené podnikání na ŽL, tak ji stejně nezaregistrují. Mohla by podnikání přerušit a požádat o podporu v nezaměstnanosti, jestli má v posledních dvou letech odpracováno 12 pojištěných měsíců.

   Na ZP by měla nahlásit, že pečuje o osobu, která je příjemcem příspěvku na péči, a je tedy osobou, za kterou je plátcem pojištění stát. Jinak by se z OSVČ vedlejší stala OSVČ hlavní a musela by platit jiné minimální zálohy. Na OSSZ se to, myslím, řeší až při podání přehledu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).