Hlavní navigace

Výpověď - paragraf 52 g a "nemoc"

• (neregistrovaný) 217.169.184.---

5. 11. 2019 13:00

Dobrý den, může se zaměstnavatel nějak bránit proti tomuto? Z důvodu neustálého porušování pracovní kázně a neplnění úkolů (ani to sem nebudu vypisovat) dostal zaměstnanec výpověď podle paragrafu 52 písm. g.
    2 dny pak chodil do práce, 3. den si začal balit své věci a odevzdávat nářadí se slovy, že od zítřka bude marodit. Další den opravdu přinesl neschopenku. Doktor, který neschopenku vystavil je známou firmou (lidé, kteří jsou opravdu nemocní by se k němu neodvážili s nějakou chorobou vůbec jít a lidé, kteří potřebují vystavit neschopenku jdou naopak rovnou za ním .....). Vycházky má ten "náš nemocný" od 13 h do 19 h.
    Během 14 dní jsme 2 x kontrolu provedli - doma byl. No copak by nebyl?! Dopoledne pospává a celé odpoledne si může lítat po venku případně někde na černo pracovat.
    Má to nějaké řešení? On bude na neschopence třeba půl roku, bude brát nemocenskou, nic mu není, bude si válet šunky a nebo na černo pracovat! Je toto možné?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 11. 2019 13:14

Aion (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Nějak nechápu, kde máte oporu pro svá tvrzení.
      Píšete-li o obraně, tak si ji chystejte pro soud, protože jestli jste výpověď zdůvodnili, jak píšete a zaměstnanec ji napadne u soudu, budete ji potřebovat.

• 5. 11. 2019 13:53

mzdoovka (neregistrovaný) ---.fans.cz

Oporu pro má tvrzení?!
      1) Byl vyslán na služební cestu na montáž. Na tuto služební cestu mu byla poskytnuta záloha z pokladny na úhradu nutných výdajů. Na místo montáže nedorazil a firemní peníze půjčil kamarádovi. Vždyť je kamarád přece potřeboval né?!
      2) Několikrát neomluvená absence
      3) Několikrát kouřil mimo určený prostor a v pracovní době
      4) Opuštění pracoviště a následně areálu zaměstnavatele bez dovolení. V odpoledních hodinách mu směnu přijel odčipnout příbuzný, tzn. že mu musel dát svoji docházkovou kartu (máme na kamerovém záznamu).
      Na všechny tyto přestupky byl písemně upozorněn.

Máte snad o takového pracanta zájem? Prosím, je k dispozici. Až ho ovšem Mudr. uschopní, a to se asi hned tak nestane.

• 5. 11. 2019 14:09

Aion (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Slova o válení si šunek nebo tom, že "celé odpoledne si může lítat po venku případně někde na černo pracovat" opravdu nemáte podložena.
      Uznání dočasně práce neschopným je věcí ošetřujícího lékaře, nikoliv zaměstnavatele. Stejně tak doba a rozsah povolených vycházek.
      Vy víte, jaká nemoc mu byla diagnostikována, když se takto vyjadřujete?

• 5. 11. 2019 16:45

Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

Z hlediska toho svého pochybování to jeho nemoci to řešit nemůžou. Ale z hlediska toho, co píše dále, jak byl napomínán pro porušování pracovních povinností a, jestli jsem to dobře pochopila, zpronevěřil firemní peníze, snad ukončení jeho pracovního poměru řešit mohou i v době jeho nemoci, ne?

• 5. 11. 2019 19:17

mzdoovka (neregistrovaný) 185.243.172.---

On už výpověď prevzal (z důvodu výše uvedených přestupku). Jenže se ve výpovědní době hodil marod. S Tímto Mudr. již zkušenosti máme bohaté. Je to již několikáta neschopenka, kterou naším zaměstnancům vystavil. Jeho vstřícnost se u našich delniku již tak rozkřikla (zřejmě jeden dobře poradil druhým) že za ním jezdí 30 km daleko, přestože doteď měli lékaře v místě svého bydliště. Pokaždé se jedná o zaměstnance s problémovou docházkou a chováním ve věku cca 23 let. Jeden den jsou zdraví, další den přinesou neschopenku s odpoledními vycházkami. Ti mladí dnes asi holt nic nevydrží ,........Pocho­pitelne jim ve zkušební dobe rusime prac poměr (vím, kdy můžeme), neprodlužujeme smlouvy, ale chápejte, že mě to štve. Minulé mě jeden zaměstnanec do telefonu řekl, že nemůže přinést lístek na peníze, protože nemá čas a jezdí s kombajnem. Neschopenku vystavil právě tento Mudr. Na jedné straně zaměstnavatel platí náhradu a následně sociálka nemocenskou a na druhé straně pojišťovny odmítají proplácet vážně nemocným nákladnou léčbu.........
      Tenhle případ je do nebe volající, proto mě to rozčílilo a ještě víc mě rozčílilo, že se ten pán nebo paní toho lempla ještě zastává.Chjo. To je zas den.

• 5. 11. 2019 19:26

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Necítím se jako potrefená husa, nicméně mluvíte o mně.
      Jsem paní a držím se právní úpravy, potažmo prokázaných skutečností. Z tohoto důvodu odmítám vaše domněnky až spekulace.
      A pokud bude některý z vašich zaměstnanců potřebovat, rada ho budu u soudu proti vám zastupovat.

• 6. 11. 2019 6:36

mzdoovka (neregistrovaný) 185.243.172.---

To já vám přeji abyste se s takovými lháři, podvodniky a vycuranky nikdy nepotkala nebo s nimi nemusela pracovat.
      Já pro zaměstnance dělám hodně a troufám si tvrdit, že nad rámec svých povinností. Naštěstí mezi nimi převažují ti dobri, a to jsou ti, pro které svojí práci dělám ráda. Bohužel v poslední době skoro všichni nové nastoupivší jsou podobní darecci a Mudr je v tom ještě podporuje.
      Váš komentář a názory mě toto nadšení poněkud berou.
      Možná mám pro Vás klienta. Co vy na to? Teď v 6 ráno naměřený 2 promile ....... Je ve zkušební době.

• 6. 11. 2019 8:56

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Ve zkušební době je možné zrušit PP z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
      Když se tak oháníte naměřenou hodnotou alkoholu, je patrné, že neznáte aktuální judikaturu NS. Není rozhodující naměřená hodnota, ale to, do jaké míry byl zaměstnanec vlivem alkoholu ovlivněn, pokud se jedná o jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti.

• 6. 11. 2019 10:34

Lenka F. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

Rozhodně souhlasím s p. Aion. A ve zkušební době jste měli rozvázat PP bez uvedení důvodu a ušetřili byste si komplikace prokazováním důvodu výpovědi a s pracovní neschopností. Navíc - jestli jste důvod ve výpovědi uvedli takto obecně, jako tady v dotazu, pak je dost pravděpodobné, že případný soud prohrajete. Myslím že stále platí, že je třeba důvod výpovědi uvést konkrétně. Vím o případu, kdy zaměstnanec prokazatelně kradl, ale protože toto nebylo konkrétně uvedeno ve výpovědi, tak vyhrál soud o neplatnost výpovědi.

• 6. 11. 2019 13:52

Zuzka (neregistrovaný) 188.92.8.---

Dobrý den, úplně žasnu nad tím, jak Vám tady "kolegyně" radí. Je to těžké a my si to zažili také.
      Musíte být jako zaměstnavatel důsledná. Zaměstnanec, když to řeknu slušně, se může na všechno vykašlat a nic mu nehrozí. Vám jako zaměstnavateli hrozí, že mu budete pořád platit a soudy na vás budou koukat, jak toho chudáka chcete ožebračit.
      Názor jedné, že na to nevypadá, když je ožralej, typuji na státní úřednici, ty nenesou za nic zodpovědnost a nic nedělají. Na sebe nevydělají, proto jsou úřednicemi, vyděláváme na ně my. To se jim to mluví.
      Lékař, jednoho našeho zaměstnance, mu napsal neschopnost zpětně a to pět dnů. I když dělal na melouchu. Pracovnice na sociálce nám sdělila, že i když na to nevypadá neznamená, že není nemocen. Člověk žasne, kdyby k této státní soc.pracovnici přišel bezdomovec domů a otevřel si ledničku....
      Vám radím, pokud pominula zkušební doba. Najmout si detektiva, aby zjistil, jestli si plní PN. A máte určitě svého závodního lékaře, kam ho pošlete na preventivní prohlídku. Takhle dlouhá vycházka, to je na to, toho lékaře udat u komory.
      My jsme konečně dostali kontakt na lékaře, který nepíše neschopenky jen tak. A když mu ukážete video, jak denně dělá melouchy.... Držím Vám palce.

• 7. 11. 2019 12:31

iva.

Vážená Zuzko,
      já zase žasnu nad Vašimi radami a osobními invektivami.
      Proč by si měli najímat detektiva? Stačí opakovaně požádat OSSZ o provedení kontroly dočasně práce neschopného pojištěnce.
      Šestihodinová vycházka je standardní doba. Neznáte diagnózu a nevíte proč lékař stanovil vycházky právě takto. V praxi jsem se setkala s několika vycházkami stanovenými v pozdně odpolední až večerní době - ale to šlo o psychiatrickou diagnózu.
      A k poslední věci - poslat k závodnímu lékaři na preventivní prohlídku? Jako kdy? V době nemoci? No to snad ne ...

• 6. 11. 2019 14:08

Zuzka (neregistrovaný) 188.92.8.---

trefená....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).