Hlavní navigace

Mimořádný příspěvek na penzijko - daňově

  • (neregistrovaný) 82.150.181.---

    7. 11. 2019 13:15

    Dobrý den,
    prosím o radu. Daňová uznatelnost příspěvku na penzijko je vázána dle § 24/2 písm. j) bod 5. na kolektivní smlouvu, vnitřní předpis zaměstnavatele nebo pracovní a jiné smlouvy.
    Musí být takto řešen i mimořádný příspěvek (uveden v kolektivce, předpisu.....)? Nebo stačí, že je ve vnitřním předpisu uvedeno, že je poskytován příspěvek ve výši 500,- kč, ale když se vlezeme do limitu 50.000,-, tak můžeme poskytnout i mimořádný příspěvek a je daňovým nákladem firmy?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2019 13:25

      vladík

      50 000 Kč není limitem pro daňovou uznatelnost u zaměstnavatele ( ten může poskytnout jakoukoliv částku a má ji v daňových nákladech- §24/2 písm.j)bod 5 ) , ale je limitem pro osvobození tohoto příspěvku u zaměstnance- §6/9 písm.p) to jsou 2 rozdílné věci. Osobně se domnívám, že možnost mimořádného příspěvku by měla být zmíněna v kolektivní smlouvě......atd.

    • 8. 11. 2019 11:45

      EvaCe

      Dobrý den, mohu se připojit s dotazem?
      Ve vnitřním předpisu je stanoveno, že i zaměstnanec na DPP a DPČ může obdržet příspěvek na ŽP nebo PP, případně na oboje v součtu do výše 50 tisíc Kč ročně.
      Teď tady mám případ, že zaměstnanec na HPP má příspěvek již vyčerpaný, ale má u nás ještě uzavřenou DPP a nadřízený mu i na DPP příspěvek schválil /chce si zaměstnance udržet/. Snažím se jim vysvětlit, že nad 50 tisíc ročně už to bude přidaněno, a že nezáleží na tom, že to je jednou k DPP a jednou k HPP. Že z toho dalšího příspěvku už budou odvody. Můžete mi, prosím, dát nějaký argument na který by slyšeli? Případně jinou vhodnou formu "odměny" aby nevstoupila do odvodů? mě nic nenapadá.
      Mockrát děkuji.

    • 8. 11. 2019 12:12

      vladík

      Příspěvek zaměstnavatele se váže ke smlouvě zaměstnance s příslušnou pojišťovnou, bez ohledu na to, kolik má u vás pracovních či jiných poměrů, do 50 000 Kč za rok ho má osvobozen od odvodů, pokud je vyšší tak podléhá odvodům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).