Hlavní navigace

Převádění přesčasů - prosím poraďte!

• 10 77.242.90.---

7. 11. 2019 13:49

Dobrý den, potřebuju si ujasnit, jak je to s přesčasy. Lze převádět. Místo příplatku lze vybrat náhradní volno do 3 měsíců. Počítá se do těch 3 měsíců i měsíc s přesčasy nebo to je až od následujícího měsíce?
    A jak to tedy udělám? Zaplatím zákonný fond pracovní doby, přesčasy převedu. Co když další měsíce jsou zase přesčasy? Pak vše zase převedu a třetí měsíc všechny přesčasy sečtu a zaplatím příplatek?
    Jak se budou přesčasy počítat, tj. do kterého měsíce je započítám - do skutečného měsíce vzniku přesčasu nebo do měsíce proplacení? Myslím kvůli sledování limitu 416 hodin přesčasů za rok. Doufám, že se myslí kalendářní rok ...
    Děkuju všem za rady, nějak jsem se v tom zamotala.

• 7. 11. 2019 14:05

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

NV, které musí být se zaměstnancem dohodnuto, lze čerpat třeba až třetí rok po výkonu práce přesčas, pokud se na tom smluvní strany dohodnou. Pokud by se dohodly na jeho čerpání až např. ve čtvrtém roce a zaměstnavatel by je takto zaměstnanci neposkytl, právo na příplatek by už bylo promlčeno = taková dohoda by se příčila dobrým mravům.
      Celkový rozsah práce přesčas se posuzuje za vyrovnávací období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích a jen KS je může prodloužit až na 52 týdnů po sobě jdoucích. O kalendářní rok se jednat nemusí, záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, popřípadě na obsahu KS.

• 7. 11. 2019 14:24

Alverita

Děkuji a jakým způsobem lze dohodnout náhradní volno? Lze ústně?
      Takže budu evidovat přesčasy podle týdnů, ve kterých vznikly a když bude čerpání náhradního volna, tak přesčasy snížím a budu si hlídat 26 týdnů. Pak budu začínat znovu, tedy znovu sledovat 26 týdnů? Ale děsím se toho, že se mi to nepodaří uhlídat (resp. ne uhlídat, já na to vliv nemám, ale že zkrátka to tak bude vykázáno) a přesčasů bude víc než může být.
      Mmch kromě sledování přesčasů v období 26 týdnů je třeba sledovat číslo 416 hodin přesčasů za rok? To jsou ty důležité limity? Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).