Hlavní navigace

Náhrada škody, neplacené volno

 • (neregistrovaný) 91.237.239.---

  12. 11. 2019 7:43

  Prosím o radu ohledně postupu s postihem našeho zaměstnance. Se zaměstnancem je podepsaná dohoda o rozvázání prac. poměru ke dni 31. 12. 2019. Zaměstnanec od 1. 11. 2019 nepracuje, nemáme žádnou omluvenku, ale máme informace, že nastoupil do jiného zaměstnání. Jak máme postupovat, pokud po něm chceme požadovat náhradu škody dle § 250 odst.1 ZP - vzniká nám škoda tím, že jsme nuceni převést jiného zaměstnance na jeho pracovní místo, aby byla zajištěna plynulost výroby. Jak se v těchto případech dokazuje, že na jeho místě pracuje někdo jiný? Za jakou dobu můžeme vyčíslit škodu (až do 31.12.2019?) Musí nám podepsat souhlas s náhradou škody a je bez jeho podpisu vyčíslení škody neplatné? Můžeme zaměstnanci dát neplacené volno na celé 2 měsíce bez jeho souhlasu? (zaměstnanec čeká, že dostane absence a poté následně výpověď pro hrubé porušení...a tak mu skončí prac.poměr dříve) Jak by to bylo s úhradou ZP -mám obavy, že to vše ze zaměstnance nevymůžeme.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 11. 2019 8:59

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Výši požadované škody určuje zaměstnavatel, ale z toho, co píšete, vám žádná škoda nevznikla. Pokud na jeho místě pracuje jiný zaměstnanec, tak na jeho mzdu vynakládáte to, co byste jinak vyplatili zaměstnanci, o kterého jde. Muselo by se jednat o náklady vynaložené navíc - za práci přesčas, za inzeráty apod. Navíc byste museli uvedené náklady prokazatelně vynaložit - vy zmiňujete mzdu zastupujícího zaměstnance, kterou ještě nevyplatili (nevyplatili jste ještě ani mzdu za práci vykonanou v listopadu).
   Pokud by vám i nějaká škoda vznikla, zaměstnanec by musel váš požadavek na její náhradu uznat co do důvodu a výše, poté byste s ním uzavřeli dohodu o její náhradě.
   Neplacené volno je možné poskytnout výhradně k žádosti zaměstnance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).