Hlavní navigace

výpověď zaměstnanci

  • (neregistrovaný) 188.120.216.---

    12. 11. 2019 13:37

    Dobrý den,
    chtěla bych poprosit o radu. Zaměstnanec řidič z povolání, zjištěno, že má prošlý řidičský průkaz, tudíž nemůže řídit a má prošlý profesní průkaz. Můžete mi poradit co s tím? Je možnost s ním ukončit pracovní poměr, popř. dle jakého §?
    Nyní ještě zvažujeme, že než si obnoví ŘP atd., zaměstnali bychom ho na jiné pozici. Jde to vůbec a popř. poradíte, jak vše udělat?
    Napsat výtku a že bude převeden na jinou pozici?
    Předem děkuji vše za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 11. 2019 19:44

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Máte několik možností.
      1. Výpověď podle ust. § 52 f) ZP pro nesplňování předpokladů stanovených právními předpisy.
      2. Po doručení výpovědi (ad 1) do uplynutí výpovědní doby zaměstnance převést na jinou vhodnou práci.
      3. Výpověď nedávat a na nejvýše 30 pracovních dnů v kalendářním roce převést na jinou vhodnou práci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).