Hlavní navigace

Neschopenka, ale ukončené dávky a platba ZP

 • (neregistrovaný) 217.169.184.---

  13. 11. 2019 7:55

  Dobrý den, prosím, nevíte někdo, co s tím?
  Známý byl dlouhou dobu nemocný. Propásl termín, kdy mohl žádat o prodloužení podpůrčí doby a nemocenské dávky mu přestaly být vypláceny, ale PN dále trvala. Ke konci října byla PN ukončena, šel se zaevidovat na ÚP, pak šel na ZP, kde mu vytiskli výkaz nedoplatků - od ukončení pobírání nemocenských dávek do zaevidování se na ÚP mu vznikl dluh na zdravotním pojištění, který musí zaplatit - jde o cca 10 tis. Kč.
  Je to možné? Je nějaká obrana? Měl neschopenku, takže nemohl pracovat a do evidence na ÚP by ho nevzali, protože byl ve stavu nemocných ne?
  Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 11. 2019 10:20

   . (neregistrovaný) 178.17.10.---

   Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za pojištěnce, kteří jsou příjemci dávek nemocenského pojištění. Zákon č. 48/1997 Sb. § 7 odst. 1) písm. i).

   Můžete konzultovat na kontrolním oddělení zdravotní pojišťovny, tam většinou poradí.

   OT. Analogie k OSVČ - pokud je uznána OSVČ práce neschopnou, neplatí si nemocenské pojištění / nepobírá tudíž nemocenou / a je nemocná, tak má povinnost dodržet minimální vyměřovací základ i v době nemoci. I kdyby ležela v nemocnici v kóma. Pro tento případ bych možnosti věděla - ale muselo by se to řešit začas.
   U Vašeho případu řešení neumím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).