Hlavní navigace

Otcovská - záznamy zaměstnavatele

  • (neregistrovaný) 151.237.226.---

    13. 11. 2019 14:46

    Dobrý den,
    zaměstnanec byl od pondělí do neděle na otcovské. Má klasický pracovní týden po-pá, 8hod, vyplňují žádost poprvé a chtěla bych se zeptat co vyplnit do řádku - zaměstanec měl v průběhu podpůrčí doby vykonávat zaměstnání - ano/ne - normálně by pracoval, ale byl na otcovské. Mám dát ano? Nebo nevyplňovat jako u ostatních řádků a jen u prvního jsem doplnila kdy přišel do práce. čím víc o tom přemýšlím..
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 11. 2019 15:08

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Takže asi zaměstnanec požádal zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou podle § 196 ZP, kterou od - do čerpal. "Rodičovská" je dávka nemocenského pojištění, není to volno u zaměstnavatele.
      Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou) - měl naplánované směny? Například pracuje pondělí - pátek. Požádal o rodičovskou dovolenou od úterý do příštího úterý. Takže měl v "podpůrčí" době naplánované směny.

    • 13. 11. 2019 15:31

      Marie (neregistrovaný) 151.237.226.---

      ano, zažádal o rodičovskou na stejnou dobu jako chce čerpat otcovskou dávku. takže jestli jsem se vymotala správně neměl naplánováno...a dám NE. děkuji.

    • 13. 11. 2019 15:42

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Ale pokud by nepožádal o čerpání rodičovské dovolené, tak by měl snad naplánovanou směnu? Podívejte se na podmínky pro čerpání / § 38b odst. 5) Zákona č. 187/2006 Sb.
      Raději se ještě podívejte zde do historie na obdobné případy.

    • 14. 11. 2019 10:14

      Marie (neregistrovaný) 151.237.226.---

      Děkuji Vám za ochotu a trpělivost, vypadá to, že jsem to zamotala ještě víc.
      Poprosím Vás o kontrolu jestli už jsem na správné cestě. otcovská od po-ne, normální prac.doba po-pa.

      zaměstnanec poslední den PD odracoval - 0 (neděle)
      pracovní doba, kt.připadla na poslední den PD činila dle rozvrhu - 0 (neděle)
      zaměstnanec měl v průběhu PD vykonávat zaměstnání - ano
      pokud vykonával v průběhu PD zaměstnání, uveďte zda odpracoval všechny plánované směny - ne (byl na RD)
      zaměstnanec pracoval v průběhu PD ve dnech - nic

      dávku tak dostane za celých 7dní

      děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).