Hlavní navigace

může zaměstnavatel nařídit iq testy zaměstnancům?

• (neregistrovaný) 37.48.59.---

17. 11. 2019 18:47

dobrý den, prosím poraďte, zda má zaměstnavatel právo nařídit iq testy (a vědět výsledky) svým zaměstnancům? jedná se o nevedoucí zaměstnance (např. asistentku) a stávající (ne při nástupu do zaměstnání. děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 11. 2019 6:36

Kami (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

Nařídit? To rozhodně nemůže :-).. po dohodě formou nějakého školení, dejme tomu. Ale IQ test mi přijde dost za hranicí.. A už přesně vidím, jak by se zaměstnanec tvářil :)).. za mě stupidnost, která hraničí s drzostí.

• 18. 11. 2019 9:06

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Za mě - jedná se v praxi o celkem běžnou záležitost.
      Ať už se jedná o jakoukoliv psychologickou diagnostiku, zaměstnavatel stanoví pravidla pro její provádění a pro nakládání s jejími výsledky.
      Je úplně jedno, jestli budeme mluvit o tom, že zaměstnavatel nařizuje, dává pokyn, vyzývá apod., vždy se jedná o jeho rozhodnutí, které má základ v tom, že dříve stanovil požadavek na výkon druhu práce spočívající v tom, že se zaměstnanec příslušnému testu podrobí a že tímto testem budou osvědčeny jeho určité rozumové schopnosti.
      Jak známo, pokud zaměstnanec bez zavinění zaměstnavatele nesplňuje jím stanovené požadavky na výkon sjednaného druhu práce, je naplněn výpovědní důvod podle ust. § 52 f) ZP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).