Hlavní navigace

MD a dovolená

• (neregistrovaný) 193.165.110.---

28. 11. 2019 7:21

Dobrý den, jsem na MD, která mi konči 30.1.2020. Už mám 1,5 roční dítě, tudíž jsem šla na MD rovnou z RD. Můj dotaz zní, zda a budu zaměstnavazeli posílat dopis o tom kdy se vrátím do zaměstnání, zda mám zmiňovat proplacení řádné dovolené, zda mi nějaký nárok vznik? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2019 7:47

Jasná (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

Za r. 2019 vám vznikl celoroční nárok ŘD, který se bude krátit za dobu čerpání rodičovské dovolené. Za r. 2020 vám taky vznikne nějaký nárok na ŘD. O čerpání ŘD zaměstnavatele požádejte před ukončením MD, pokud nepožádáte, budete ji čerpat až po ukončení rodičovské dovolené.
      Pokud zaměstnavatele nepožádáte o čerpání rodič. dovolené do určitého data, má se za to, že se do zaměstnání vrátíte den po třetích narozeninách dítěte a zaměstnavatel nemá v tomto případě povinnost vás do zaměstnání přijmout dříve. Pokud tedy uvažujete o dřívějším nástupu do zaměstnání, tak toto zaměstnavateli nyní písemně sdělte.

• 28. 11. 2019 8:30

Kiwi

Paní Jasná, myslela jsem, že maminka se může po dobu rodičovské rozhodnout jinak a do práce nastoupit i dříve, než bylo původně v plánu. prosím, je to tedy tak, že co nahlásí jako trvání RD, to už bezezbytku platí? A co by se stalo třeba při smrti dítěte před 3 rokem? Moc díky!

• 28. 11. 2019 8:44

Já se domnívám, že zaměstnavatel není povinen zaměstnankyni dříve do zaměstnání přijmout. Ona má možnost požádat např. o čerpání RD do dvou let dítěte a pak třeba každý měsíc opět žádat o čerpání RD o měsíc déle a tak to může dělat až do věku 3 let dítěte. Nemyslím si, že by byl zaměstnavatel povinen ji přijmout dříve, ale třeba se mýlím. A s tou smrtí dítěte nevím, naštěstí jsem to nikdy nemusela řešit.

• 28. 11. 2019 9:00

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Jako vždycky záleží na okolnostech.
      Pokud zaměstnavatel po dojmem právního jednání zaměstnankyně jednal (ať výslovného nebo konkludentního), přijmout ji dříve nemusí. Takto může být vázán vůči osobě, kterou přijal jako zástup, mohl provést organizační změnu apod.
      Pokud zaměstnavatel dřívějšímu návratu z RD brání, avšak zároveň například poptává nového zaměstnance, zaměstnankyně se dřívějšího návratu může domoci. Schválně píšu "může", záleží na tom, jaké informace a argumenty bude mít a jakým způsobem je použije.
      V případě úmrtí dítěte RD končí, je to vis maior, takže ji zaměstnavatel bez dalšího vezme zpět.

• 28. 11. 2019 8:56

Právníci nemají v této oblasti opět jasno. Našla jsem k tomu pěkný článek, ale opět se názory právníku liší a Nejvyšší soud České republiky zatím o této otázce bohužel nerozhodoval.

https://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/ma-zamestnanec-zamestnankyne-pravo-vratit-se-drive-z-rodicovske-dovolene-do-prace

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).