Hlavní navigace

tepelné čerpadlo, podíl nákladů ČEZ, dotace

• 88.103.196.---

28. 11. 2019 11:43

Dobrý den, prosím o radu - právnická osoba, podnikající v pronajaté budově od fyzické osoby (nepodnikatele), budovu neodepisujeme (pouze co byly rekonstrukce a přístavby skladu, kanceláří, dílny), topení bylo řešeno kombinovaným kotlem plyn-dřevo, cca před měsícem zde proběhla výměna za tepelné čerpadlo. V souvislosti s tím je ve smlouvě s ČEZ uvedena povinnost uhradit zálohu na podíl na oprávněných nákladech za připojení ve výši Kč 3.500,- (tu jsme již uhradili), je zde také napsáno, že toto nepodléhá DPH a nebude vystavena žádná jiná faktura. Navíc máme podanou žádost o dotaci na to čerpadlo, zatím žádný příslib dotace, tudíž o tom nemůžu účtovat. Nemám v ruce ani žádný doklad o pořízení toho čerpadla - údajně dodavatel pošle fakturu, až bude jasné, co a jak s tou dotací (nerozumím tomu vůbec). Takže čekám, čekám - ale už předběžně mám dotazy: 1. čerpadlo pořízení 042/321, potom zařadit samostatně jako samostatný HM do 2. odpisové skupiny a začít odepisovat (samozřejmě po zaúčtování včetně dotace), 2. co ty náklady na připojení - vstupuje to do ceny pořízení, takže na 042 (tady i jinde se píše, že je to technické zhodnocení budovy, ale my budeme zařazovat a odepisovat pouze čerpadlo, budova je v pronájmu a ani netuším, jak bych pak měla to čerpadlo rozpočítat na tech.zhodnocení skladu, dílny, kanceláří, jak popisuji výše), 3. jak a kdy zaúčtovat dotaci, resp. nárok na dotaci 378/346, příjem dotace 221/378, zúčtování dotace 346/042? A kdy zaúčtovat ten nárok na dotaci, co je podkladem, mělo by mi přijít nějaké vyjádření ke schválení, ne? A konečným krokem by pak mělo být to zařazení 022/042 dle předchozího popsaného a odpisování ve 2.skupině, je to tak? Prosím, kdo máte zkušenost, poraďte, jsem z toho naprosto zoufalá, není v mé blízkosti nikdo, kdo by mi v tomto dokázal poradit... Předem děkuji všem za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).