Hlavní navigace

Doňové zvýhodnění na dítě

  • (neregistrovaný) 90.182.174.---

    2. 12. 2019 11:07

    Dobrý den. Prosím Vás, zaměstnanec má dospělé pracující dítě, které současně studuje kombinovaně VŠ a žije ve společné domácnosti s rodiči. Pobírá zaměstnanec slevu na syna. Syn pobírá slevu na studenta.
    Nyní se syn zaměstnance stal rodičem. Pořád žijí ve společné domácnosti, studuje. Může mít studující syn slevu studenta, daňový bonus na své dítě a náš zaměstnanec slevu na dítě, které již je rodičem? Děkuji moc radu.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 12. 2019 15:04

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Nepíšete nic o matce mimina. Je syn vašeho zaměstnance ženatý? Pokud pobírá daňové zvýhodnění na mimino, znamená to, že s ním žije ve společné domácnosti. Jestliže pobírá např. přídavky na dítě, uvádí do příjmu nejen příjmy své a matky mimina, ale i příjmy svých rodičů? Jestliže nežijí všichni pohromadě, bude se muset rozhodnout, kam patří.

    • 2. 12. 2019 21:12

      Ilona Tau (neregistrovaný) ---.customer.trinity.cz

      Dobrý večer. Syn zaměstnance ženatý není. Žijí všichni v jedné domácnosti.
      Na přídavky na dítě nemá nárok. Víc toho nevím.
      Tak má tedy rodinu s matkou svého dítě, byť bydlí v domě s rodiči, tím pádem nemá nárok na daňový bonus zaměstnanec.

    • 3. 12. 2019 11:32

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Jestli mají společnou domácnost nebo jestli jenom bydlí v jednom domě musí vědět oni. Syn ženatý není, věk má do 26 let, potvrzení o VŠ studiu doložil, já bych daňové zvýhodnění dala.

      Budu ráda, když někdo další napíše svůj názor.

    • 3. 12. 2019 13:13

      Kara1 (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Zaměstnance bych upozornila, že daňové zvýhodnění na syna mu můžu uplatňovat dál jen v případě, že s ním opravdu vede společnou domácnost. A že když je vedení společné domácnosti pro daňové účely, je tím pádem i vedení společné domácnosti i pro sociální účely - což znamená, že pokud někdo z těch členů společné domácnosti = zaměstnanec, případně jeho žena(matka toho syna, pokud s nimi také žije), syn nebo jeho přítelkyně (tj. matka toho malého dítěte), pokud s nimi žije, žádá o nějakou dávku státní sociální podpory, např. přídavky, musí být uváděn příjem VŠECH členů té společné domácnosti.
      Toho si musí být vědom a pokud přisvědčí, že společnou domácnost vedou, pak bych zvýhodnění rodiči na studujícího syna uplatňovala nadále.
      A ten studující syn může uplatňovat slevu studentskou i zvýhodnění na své dítě (pokud tedy s tím dítětem žije ve společné domácnosti a zvýhodnění neuplatňuje matka dítěte).

    • 3. 12. 2019 14:05

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Prostudujte si § 21e odst. 4) Zákona o daních z příjmů
      A pak se podívejte, co máte od zaměstnance uvedeno v Prohlášení poplatníka daně.

    • 5. 12. 2019 7:32

      Ilona Tau (neregistrovaný) ---.174.broadband15.iol.cz

      Děkuji všem za názory a rady. Prostudovala jsem zákon o daních z příjmu §21e odst. 4.

      Upozornila jsem zaměstnance, že pokud pro sociální účely uvádí příjmy všech osob ve společné domácnosti a splňují vše potřebné, má nárok na daňové zvýhodnění.

      Děkuji všem a přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).