Hlavní navigace

Podepisování dokumentů na tabletu

 • (neregistrovaný) 212.79.110.---

  12. 12. 2019 9:48

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jestli lze přejít na plně online = bez papírový systém? Zda je možné udělat např DPP na tabletu, vytisknout do pdf a nechat podepsat od zaměstnance? Vím, že to může být napadnutelné, že daný podpis by tam mohl zaměstnavatel dodat sám bez vědomí zaměstnance, toto by však teoreticky mohl udělat i v případě, že si to jen vytiskne a pak má "originál"... Napadlo nás, že bychom podepsaný dokument zaslali skrze pracovní email zaměstnanci, čímž by obě strany daný dokument měli - je to dost průkazné? Teoreticky by to mělo být ekvivalentní tomu, že člověk si daný dokument vytiskne, podepíše, naskenuje a zašle zpět, nebo se mýlím?

  Obdobně bychom rádi řešili i další podobné dokumenty - výdajové doklady, cestovní příkazy a pod.

  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2019 9:12

   Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

   Jestli potřebujete náhradu za to, když si někdo něco "vytiskne, podepíše, naskenuje a zašle zpět" tak to stačí, to žádnou právní sílu nemá.

   Pokud by mělo jít o skutečný podpis dokumentu zakládajícího pracovněprávní vztah, tak s kvalifikovanými elektronickými podpisy by to šlo určitě. Jinak, kvůli možnému pozdějšímu prokazování kdo opravdu podepsal, by podle mne měl být alespoň biometrický podpis.

   Zkuste se podívat na zákon 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu.

  • 14. 12. 2019 9:23

   David (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

   Což třeba podpis SMS z autorizovaného čísla? Stejně jako se běžně podepisují smlouvy z jiných odvětví.

   Ale určitě by ti chtělo zkonzultovat s právníkem jak na to aby to bylo 100% legální z hlediska postupů a uložení dat. Ale uzavírají se tímto i investiční produkty v rámci bank - určitě to jde a půjde aplikovat i na DPP a ostatní.

   Dejte prosím vědět na dkatolicky@gma­il.com jak jste to nakonec dořešil:)

   DikY

  • 14. 12. 2019 17:00

   Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

   Pokud jde něco v jiném právním odvětví, nemusí to jít v pracovněprávních vztazích. Jenom připomínám, že zákoník práce je vůči občanskému zákoníku zvláštní právní normou a pokud něco ZP upravuje, OZ použít nelze. DPP se uzavírá v písemné formě a zaměstnavatel je povinen jedno její vyhotovení vydat zaměstnanci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).