Hlavní navigace

Doklad bez DIČ

  • (neregistrovaný) 2a02:768:262d:----:----:----:----:----

    14. 12. 2019 15:42

    Dobrý den, prosím o názor. Paragon nad 10 tis. není DIČ kupujícího. Je jasné, že do DPH nelze. Ale někteří si přesto dají do zdanitelných výdajů a jen neuplatní DPH. Ale já se domnívám, že pokud nedám své DIČ říkám tím, že nákup není pro mou ekonomickou činnost a tím pádem nemohu dát ani do zdanit. výdajů, nebo se mýlím? Jak to v praxi řešíte, prosím? Nebo to lze do výdajů dát a v jaké částce zdanitelná část pouze základ daně nebo celková částka?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 12. 2019 16:15

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Ani uplatnění odpočtu DPH není vyloučeno. Viz. § 73 (5) Neobsahuje-li doklad pro prokázání nároku na odpočet daně všechny předepsané náležitosti daňového dokladu, lze nárok prokázat jiným způsobem. Jen to pak může způsobit trochu problémů.
      Určitě stojí za to pokusit se oslovit dodavatele a poprosit o vystavení řádného daňového dokladu.
      Ale posuzovat nároky na odpočet DPH podle ZDPH a stejně nároky na daňově uznatelné výdaje podle ZDP, to bych nedělala. Určitě bych každé posuzovala samostatně.

    • 14. 12. 2019 16:40

      E. (neregistrovaný) 2a02:768:262d:----:----:----:----:----

      Takže není vyloučeno to, že firma neuplatní DPH, ale do výdajů ano? Samozřejmě, že zkusíme doklad upravit, ale v případě, že už to zpětně nejde, nevím jak bych měla postupovat správně :-(

    • 14. 12. 2019 17:00

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Pokud výdaj splňuje ostatní podmínky § 24 ZDP, tak ano, celý výdaj bych zaevidovala do daňově uznatelných výdajů.
      ZDP 24 / 2 / ch) / ... dále ostatní daně ...
      Pokyn GFŘ D-22 K § 24 odst. 2
      5. Ostatními daněmi podle § 24 odst. 2 písm. ch) zákona jsou také
      a) daň z přidané hodnoty, pokud tato daň souvisí s daňovými výdaji a
      ab) na kterou neuplatnil plátce daně nárok na odpočet daně podle zákona o DPH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).