Hlavní navigace

Nadpracování svátků

• (neregistrovaný) 95.173.192.---

16. 12. 2019 22:28

Dobrý večer, prosím o radu ohledně napravování svátků. Pracuji v nejmenovaném obchodním řetězci jako prodavačka-pokladní. Mám 12 hodinové směny, krátký a dlouhý týden. Ve státní svátky 25. a 26.12. máme zavřeno. Zaměstnavatel však po nás požaduje svátky nadpracovat. Mě se to ale nějak nezdá a myslím si, že na to nemá právo. Děkuji předem za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 12. 2019 8:44

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Pokud vám zaměstnavatel na svátky žádnou směnu nenaplánoval (proč by to dělal, když ví, že bude zavřeno), naplánuje vám směny na jiné dny, abyste naplnili stanovenou týdenní pracovní dobu. Svátky tak jdou mimo vás, rozhodně se nedá říci, že je napracováváte.
      Jinak - o rozvržení pracovní doby rozhoduje zaměstnavatel, takže nepochybujte o tom, že by na to neměl právo.

• 17. 12. 2019 11:14

Danulka (neregistrovaný) 95.173.192.---

Dobrý den, děkuji za odpověď. Ale protože budu mít za prosinec odpracováno se směnami navíc asi 176 hodin a fond pracovní doby bez svátků je 152 hodin, tak je jisté, že svátky budu mít nadpracované. Směny máme každý měsíc pravidelné, pravidelně se střídají i na svátek 25..12 by mi vyšla směna pokud by nebylo zavřeno-normálně bych pracovala. U nás s tím mají všichni zaměstnanci problém, i ti co dělají pouze ranní 8 hodinové směny začínají tyto svátky nadpracovávat, protože by jim prý chyběly hodiny. Tolik ještě moje dodatečné vysvětlení.

• 17. 12. 2019 13:35

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Pracovní doba se nevztahuje k měsíci, ale k týdnu. Máte-li PD rozvrženou nerovnoměrně (krátký, dlouhý týden), musíte mít stanovené vyrovnávací období, během kterého odpracované hodiny vyrovnáváte.

• 18. 12. 2019 17:13

Michaela S. (neregistrovaný) ---.mubph.cz

Máte rozvrh směn od zaměstnavatele a v něm napsané, že máte 25.12. směnu?

Pokud ne, a je jedno jestli z toho důvodu, že je zavřeno nebo z toho důvodu, že na Vás v tento den směna nevyšla, tak svátek na Vaši pracovní dobu nebude mít žádný vliv (podobně jako když svátek u zaměstnanců s pravidelnou pracovní dobou po - pá připadne na víkend).

Pokud čerpání fond pracovní doby pro prosinec 152 hodin z běžného plánovacího kalendáře, tak ten se vztahuje k rovnoměrně rozvržené osmihodinové pracovní době. U Vás (nerovnoměrně rozvržená pracovní doba) se pracuje s vyrovnávacím obdobím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).