Hlavní navigace

Demolice budovy

  • (neregistrovaný) 89.190.71.---

    17. 12. 2019 12:47

    Dobrý den,
    prosím o radu, měli jsem starou budovu, která byla nebezpečná pro okolí. Z tohoto důvodu jsme ji zbourali.
    Přišla faktura za demolici a nevím, kam ji zaúčtovat.
    Budova je odepsaná, jak účetně i daňově, bylo provedeno jen zbouraní budovy, suť tam zůstala, a není v dohledné době v plánu, ji odklízet, a ani není zatím v plánu pozemek nějak vyúžívat, nebo na něm něco nového postavit.
    Zaúčtovat jako službu?? a daňové uznatelnou??
    Děkuji moc za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 12. 2019 13:49

      JM (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      našla jsem na netu:

      Dotaz:
      Společnost koupila jednou kupní smlouvou hospodářské budovy a zemědělské pozemky.
      Jednou z nemovitostí je stodola, která před několika lety vyhořela původnímu vlastníkovi.
      Společnost má tuto nemovitost zařazenou dle znaleckého posudku v ceně cca 50 tis. Kč.
      Nemovitost se nedá využívat a je nebezpečné ji nechat v tomto stavu.
      Společnost uvažuje o demolici budovy.
      Ta bude stát cca 1 mil. Kč. Na místě této odstraněné nemovitosti nezamýšlejí výstavbu ničeho.
      Jak to bude z daňovými náklady, budou náklady na demolici daňově uznatelné a co zůstatková cena nemovitosti?
      Odpověď:
      Náklady na nákup vyhořelé stodoly, kterou bude nutno zlikvidovat, lze posoudit jako zmařenou investici. Náklady na zmařenou investici zákon o daních z příjmů výslovně neupravuje a při jejich posuzování je třeba vycházet z obecných ustanovení zákona, zejména z § 24 odstavec 1 ZDP.

      Náklady vynaložené na zmařené investice by měly být považovány za daňově uznatelné, pokud poplatník prokáže, že ke stržení vyhořelé stavby došlo z objektivních důvodů a rekonstrukce stodoly by za daných okolností nebyla ekonomicky efektivní.

      Pokud tedy bude odstranění stavby znamenat větší efektivitu a ziskovost, lze odepsanou zůstatkovou cenu stavby označit vynaloženou na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů ve smyslu § 24 odstavec 1 ZDP a správce daně by neměl zpochybnit jejich daňovou uznatelnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).