Hlavní navigace

Nemocenská a výpověď

• (neregistrovaný) 93.153.10.---

22. 12. 2019 11:53

Dobrý den.
    Jsem od srpna na nemocenské, ve čtvrtek jsem podala výpověď s tím že počítám s tím že budou běžet klasicky 2 měsíce do konce výpovědní lhůty. A vím že ve firmě na nějakou dohodu snad ještě nikdy nepřistoupili. Měla jsem smlouvu na neurčito. Vím že jsem byla nejspíš nepohodlný zaměstanec, nevím sice proč, ale mistrová po mě jela celého 3,5 roku co jsem tam byla. Přitom jsem dělala přesčasy, udělala vše co po mě chtěli, ničemu se nebránila, v podstatě nijak nemarodila, na paragraf jsem šla se synem jen 2x od začátku do konce loňského roku. Jenže letos se mě asi pomstilo nějak zdraví a vůbec všechno. na začátku roku jsem marodila 2 měsíce (od půlky ledna do půlky března) , pak v červnu jsem byla na paragrafu 2 za sebou, protože syn si škaredě zlomil ruku. No a v srpnu se mě znovu pomstilo zdraví a jednoho krásného dne jsem prostě nestoupla z postele a musela k dr. Z firmy jsem se dozvídala že jsem to udělala schválně a po týdnu už bylo že už musím být odpočatá a už bych mohla jít do práce atd atd. Lítala jsem po vyšetřeních a ještě nějaké mám před sebou. Jenže oni moji výpověď stáhnuli s tím že mě dají na dohodu, protože se snižovali i stavy a jsem volná od 1.1 20. jenže mám ještě nemocenskou a asi bude ještě pokračovat dál protože mám ještě v lednu nějaká vyšetření. Co mám dělat? Jsem nějak chráněná, nebo musím jít na pracák se hlásit když jsem pořád na neschopence? Kam mám teď odevzdat lístek na peníze a když ukončím nemocenskou tak pak ten poslední díl, když už vlastně s firmou nemám nic společného? Kdo za mne zaplatí zdravotní a sociální?
    Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 12. 2019 21:42

Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Nevím, co přesně si představit pod tím, že "oni moji výpověď stáhnuli s tím že mě dají na dohodu, protože se snižovali i stavy".

Pokud jste v prosinci podala výpověď, končí váš pracovní poměr 29.2.2020. "Výpověď může být odvolána pouze se souhlasem druhé smluvní strany; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být písemné." § 50

"§ 53 (1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
      a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným"
      S ukončením dohodou musí souhlasit obě strany.

Úřad práce vás nezaregistruje v době pracovní neschopnosti. Po skončení pracovního poměru musíte nahlásit neschopenku zdravotní pojišťovně a plátcem pojištění za vás bude stát. Lístky na peníze a ukončení neschopenky budete dál nosit bývalému zaměstnavateli. Sociální platit nemusíte, když nebudete zaměstnaná.

• 26. 12. 2019 23:50

vev (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

Dohoda je podepsaná z obou stran. Já jsem jim donesla klasickou výpověď, na dvouměsíční výpovědní lhůtu, ale oni se domluvili že mě ji dají na dohodu. Já jsem ráda že jsem z té firmy pryč, jsou tam otřesné praktiky, nějaké zákony na ně neplatí. Mají v podstatě svoje. Řešilo se tam x věcí a pokaždé nám bylo řečeno oni mají právo. Dokážou vás tam šikanovat stylem že radši utečete sami. Ani jsem se nesnažila se s něma nějak bavit, podepsat a pryč.

• 27. 12. 2019 10:27

Protože po šikaně kterou jsem si tam prošla to bylo to nejlehčí co jsem mohla udělat. Jdu k dr na Silvestra, ještě není jisté že mne nechá doma dál, ale vzhledem k tomu co mám ještě před sebou asi ano. Jak jsem psala oni se mne chtěli zbavit. Dokonce chtěli použít právníky na to, aby se mne zbavili a nemuseli dát odstupné. Nejsem v tom jen já. Zbavili se víc lidí kteří jsou dlouhodobě nemocní, dýl než já a pracují tam daleko dýl než já. Všichni jsme měli smlouvu na neurčito. Neprodloužili smlouvy dalším hokám co mají malé děti, protože chtějí sebrat zkrácené úvazky, jsou pro ně nevýhodné. Nějaké zákony atd je opravdu nezajímají. Já sama jsem si tam prošla třeba tím že jsem musela dokázat že jedeme v létě na dovolenou, nebo že jsem v sobotu odmítla jít do práce ( smlouva byla na ranní směnu 8,5 hodiny úvazek po-pá) protože jsme někam jeli. Přesto jsem to vydržela 3,5 roku, ale tedko už to začalo překračovat opravdu mé hranice výhružky že bych měla jít do práce že už jsem odpočatá atd. Prostě podepsat to opravdu to nejlehčí

• 27. 12. 2019 10:48

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Stejně jste tam skončit chtěla, tak skončíte dřív,no. Náhradu za nemoc v prvních dvou týdnech platí zaměstnavatel, ale maximálně do dne ukončení poměru. Pak až od 15. dne nemoci platí nemocenskou sociálka. Nevím, od kdy marodíte, možná celých prvních 14 dní nemoci proběhne v době zaměstnání. Sociálka Vám bude platit nemocenskou, lístky na peníze můžete po skončení poměru posílat rovnou jí nebo bývalému zaměstnavateli, který je na sociálku pošle. Nemocenskou budete dostávat do uschopnění. Poté se půjdete registrovat na ÚP. Pokud ÚP prokážete, že důvodem k ukončení poměru dohodou byly zdravotní důvody, nebude podpora pokrácená. Pokud budete marodit celý leden nebo celé další měsíce, dodáte na Vaši zdravotní pojišťovnu potvrzení ze sociálka, že v té době Vám byly vyplácené nemocenské dávky - a nebudete za tu dobu doplácet zdravotní pojištění.

• 27. 12. 2019 10:56

Marodím od srpna, protože jsem se prostě jednoho krásného dne nepostavila. Skončit jsem chtěla, to ano, protože dál už jsem to odmítla snášet. Prokázat na ÚP se mě asi nepovede že to bylo ze zdravotních důvodů. Lístky na peníze asi bude lepší přímo na sociálku, protože i zadržování lístků jsem si tam už prošla a musela to řešit přes sociálku, proč mě nešli 2 měsíce peníze. Neschopenku pak asi bývalému zaměstnavateli?

• 27. 12. 2019 11:54

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Když už jste přistoupila na dohodu, mohla jste se zároveň domluvit, aby v ní byl tento důvod uveden. Ale nevadí, uvedete to při registraci na úp a ten bude chtít vyjádření lékaře (to by na úp chtěli, i kdybyste ty zdravotní důvody měla v dohodě a tím pádem i v potvrzení o výdělku uvedené) a když tak dlouho už marodíte, tak to nebude jistě problém. Ani to uschopnění po ukončení poměru není nutné vyřizovat přes zaměstnavatele, protože ossz uvidí, že jste od toho zaměstnavatele odhlášená.

• 27. 12. 2019 10:58

Aion (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Z jakého důvodu by vám měli dávat odstupné?
      Na odvolání výpovědi ani na dohodu jste nemusela přistupovat.

• 27. 12. 2019 11:23

HTML

vždy je dobré zachovat chladnou hlavu, nejednat zbrkle. Pokud vás vytočí takové "maličkosti", že jste odpočatá, jste lehká kořist. Těžko se vyjadřovat, neznám názor druhé strany. Každý zaměstnanec vždy tvrdí, jak maká, dovolenou ani nechce ap. Chápu, že nemoc může nastat u každého. Důležitá je vždy slušná komunikace.
      Vy jste si to dost podělala, že jste přistoupila na jejich hru.

• 27. 12. 2019 18:10

dann (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Tak já nevím, ale pokud jste předem měla schválenou dovolenou, proč chtěli po vás něco prokazovat ? Jinak , pokud práce v sobotu splńovala podmínky, kdy lze přesčas nařídit, tam zase zaměstnavatele opravdu nemusí zajímat, že vy jste měla v plánu něco jiného. A že nechtějí kratší úvazky - chápu, vyšší náklady pro zaměstnavatele, a práce maminek s dětmi - to je dle mé letité zkušenosti opravdu oříšek. Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale většina je pro zaměstnavatele opravdu hodně těžkým oříškem. Ono je potřeba to vidět také z druhé strany - nemoci, očr, volna k lékaři, atd. a někdo ,musí místo nich práci vykonat.Není zas až tolik činností, které by mohly konat třeba z domu, nebo časově flexibilně. Jinak, výpověď jste dala vy, to že jste pak podepsala dohodu, to je čistě vaše rozhodnutí, takže to byste spíše měla být spokojena, že vám vyšel vstříc. Ono vždy je to jiné z pohledu zaměstnance a jiné z pohledu zaměstnavatele.

• 6. 1. 2020 10:39

Dovolenou tam nikdo nijak neschvaloval. Já si vždy dovolenou na léto hlásila v březnu, dubnu. Vždy si to mistrová bez problému napsala a nic neřekla. Vždy s něčím přišla až dovolená měla nastat. Tento problém jsem prostě sní měla jen já a ještě jedna paní která odešla po prvním komfliktu. X lidí si týdenní dovolenou hlásilo klidně v neděli sms mistrové a týden 14 dní se tam neukázal aniž by měl nahlášeno předem, nikdy nikdo neměl problém. prostě jsem jí neseděla od začátku už co jsem se tam na práci šla zeptat, ale tenkrát mě ty její narážky nedocházeli. Byla jsem šťastná že jsem měla práci. nežádala jsem ani zkrácený uvazek, neměla a nemám problém chodit na klasickou 8mi hodinovku ikdyž mám doma dítě, naučili jsme ho samostatnosti od začátku. Do práce jsem šla až začalo chodit do 1 třídy. Soboty byli pro ty co nemohli chodit na přesčas přes týden, já měla za týden klidně i 10 hodin přesčasu ato tam byli a jsou lidi co na konci měsíce měli i 50 hodin a víc. Ono tam prostě mají svoje pravidla, nic je nezajímá, ničím se nemůžete ohnat. Sebrali propustky k lékařům, jen aby donutili lidi dělat přesčasy. Chtěla po mě důkazy že jsme někde byli i na víkend. Když to po mě chtěla poprvé šla cíleně, věděla od ženských že máme zaplacený víkend a šla jen po mě, nikdo jiný kdo jí řekl že v sobotu do práce nejde nic řešit nemusel. Nikdy nebyla sobota nařízená zaměstnavatelem. To bylo jednou kdy za náma sám přišel a prosil nás jestli by jsme mohli celý víkend, jak kdo může třeba i jen na 3h,byla nějaká velká zakázka a vědělo se že se to nestihne. Jinak si mistrová když chtěla jít omylem do práce v sobotu ona chodila člověla od člověka aby měla co nejvíc lidí. když nešla ona bylo jí uplně jedno jestli kdo jde. Přesčasy se tam po lidech chtějí ikdyž není práce, prostě jen aby ukázali že firma se drží a to tam klidně 9, 10 hodin chodíte od ničeho k ničemu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).