Hlavní navigace

Náhrada od pojišťovny plátci DPH, který si nemůže odečíst DPH ...

 • (neregistrovaný) 84.42.144.---

  22. 12. 2019 15:08

  Řeším tento problém:

  Plátce DPH, který vede PÚ, má vnitřní předpis, podle kterého neúčtuje o DPH v souvislosti s provozem vozidla. Neuplatňuje účty za pohonné hmoty, pouze užívá paušální náhradu 4000,- Kč měsíčně (podle zákona) - použití vozidla pro firemní i soukromé účely.

  Tudíž na základě vnitřního předpisu rozúčtovává doklady za případné opravy vozidla z hlediska daně z příjmu na daňové (80%) a nedaňové (20%).

  Jenže: když došlo cizím zaviněním (řeší se z povinného ručení viníka) k poškození zmíněného vozidla, pojišťovna neřešila nějaký vnitřní předpis poškozeného plátce DPH, ale z titulu toho, že je plátcem DPH mu vyplatila škodu klasicky bez DPH.
  Přesněji řečeno - vyplatila ji servisu, který vozidlo opravoval. A poškozený musel doplatit servisu chybějící DPH.

  Jenže poškozený sice je oficiálně plátcem DPH, ale díky existenci tohoto vnitřního předpisu si NEMŮŽE odečíst DPH z faktury za opravu, protože v souvislosti s provozem vozidla o DPH neúčtuje. Tím vznikla poškozenému škoda, A ta je ještě vyšší, protože díky uplatňování pouze 80% nákladů si nemůže započíst celý základ do nákladů.

  Je to nějak řešitelné?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 12. 2019 15:06

   Alex..

   Ano, ať změní vnitřní předpis, začne vést knihu jízd a bude si moci uplatňovat poměrnou výši DPH ze všech oprav. Ne jenom z této jedné opravy, tím přichází o více peněz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).