Hlavní navigace

Vrácení vratné kauce, ale pouze částečně

  • (neregistrovaný)

    22. 12. 2019 23:53

    Dobrý den,
    můj dotaz zní takto: jsme půjčovna aut a vybíráme vratkou kauci za půjčení vozu. Tato kauce je bez DPH. Ale jak postupovat v případě, že se stane nehoda a je např. potřeba vyčistit interiér vozu ? Toto vyčištění provedeme my, jako majitelé vozu, fakturu dodavateli uhradíme... ale ted si potřebujeme ty peníze vzít zpět, a to z té vratné kauce. Pro příklad: kauce 10tis, fa za čištění 5tis+DPH, vrátíme tedy pouze 5tis z kauce. Je to tak správně ? A jak o tom účtovat ? Moc děkuji za rady, poznatky a informace.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 12. 2019 15:18

      Alex..

      Proč si nenecháte zaplacenou celé čištění?
      Kauce 10tis.to jsou jen peníze, které máte k dispozici, proč je nepoužít tak, jak potřebujete.

      Faktura pro zákazníka, který způsobil znečištění:
      čištění 5000,-
      DPH 1050,-
      zaplacená kauce -6050,-
      Faktura celkem 0,-

      Kauce k vrácení: (10000-fa=) 3950,- .

      Účtování faktury
      5000,- 311/648 (příp. 602)
      1050,- 311/343
      -6050,- 311/325 (případně 324 -tam,kde byla přijata kauce)

      Výdajový doklad 3950,- 325/211 (případně 324/211) vrácení zůstatku kauce

    • 26. 12. 2019 2:38

      Vrácení vratné kauce, ale pouze částečně (EET) (neregistrovaný)

      Já Vám strašně moc děkuji za pomoc ! Ani jsem nevěděla, že můžu po zákazníkovi žádat celou částku i s DPH - myslela jsem totiž, že když si to DPH z dodavatelské faktury budu nárokovat od státu, tak jej nesmím uplatnit u zákazníka... takže opravdu moc děkuji ! A ještě bych se chtěla zeptat - nevíte náhodou jak to bude s EET co se týče těchto vratných kaucí ? Bude nutné je evidovat ?

    • 5. 1. 2020 19:55

      Brabec František (neregistrovaný)

      Zdravím, nerad to kazím, ale z kauce by se měla brát jenom skutečná škoda a to je faktura bez DPH, pokud si plátce hodlá uplatnit odpočet. Chápu, že čas, starosti a ušlý zisk Vám takhle nikdo nezaplatí, ale tak si dejte do obchodních podmínek nějakou náhradu i za to. Po pravdě nesetkal jsem se s tím, že by někomu v případě průseru z kauce něco vrátili, spíš ještě doplácel. Takže asi budete slušná firma:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).