Hlavní navigace

"Optimalizace mezd" - co Vy na to?

• (neregistrovaný) 185.243.172.---

3. 1. 2020 19:44

Dobrý den, prosím o Vaše názory. Nastoupila jsem jako mzdová účetní do nového zaměstnání. Narazila jsem na to, že většina zaměstnanců má uzavřený HPP a k tomu DPP. Když jsem se ptala proč, dostalo se mi vysvětlení, že je to kvůli optimalizaci mezd, že to je přání vedení společnost, jelikož firmy ušetří na odvodech..... Údajně je toto nápad nějakého daňového poradce. Mně se z toho udělalo úplně špatně a vůbec se mně to nelíbí. Podrobně jsem to nezkoumala a ani jsem zatím neviděla, jak jsou ony dohody formulované, ani jsem neviděla žádné výkazy práce apod., ale myslím si, že to bude nějak tak, že člověk má na Hpp 20 000 Kč a na DPP 9 900 Kč.
    Na můj dotaz, co na to říkaly při kontrole VZP a OSSZ jsem dostala odpověď, že se to takto dělá teprve krátce a že tam na tohle období kontrola ještě nebyla.
    No je mě z toho teda nedobře.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 1. 2020 0:30

Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

Jak dlouho děláte mzdovku a v kolika zaměstnáních jste dosud pracovala?

• 4. 1. 2020 7:57

nová (neregistrovaný) 185.243.172.---

Dobrý den, 5 roku jsem dělala celé účetnictví v jedné menší firmě a 10 roku jsem dělala mzdovou v jiné firmě, od ledna mám nové zaměstnání.

• 4. 1. 2020 1:09

Brabec František (neregistrovaný) 178.17.4.---

Zdravím, optimalizace může být důsledkem hamižnosti, ale někdy je nutná pro přežití. Madam SS-chillerová tomu říká narovnání podnikatelského prostředí, já to nazývám box bez váhových kategorií. ANO, pokud to chceme jenom dvoumetrové kolohnáty, tak je nechme ty střízlíky umlátit a ještě jim v tom pomáhejme.
      Ale více k věci - pokud je předmětem DPP jiná činnost než HPP, hodinová sazba je řekněme obvyklá a nenajdou se zaměstnanci, kteří (třeba po "nespravedlivém" vyhazovu) budou tvrdit, že žádná DPP nebyla, tak je to prostě oboustranně domluvený a legální systém odměňování.

• 4. 1. 2020 9:52

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Tazatelka nic neviděla, nic nezkoumala, má jenom nějaké pocity. Ztráta času. Navíc to zřejmě není její věc.

• 4. 1. 2020 10:40

Proč by to neměla být moje věc?! Nevím jak tady, ale jako mzdová účetní jsem byla u kontrol z úřadů přítomná jen já a já jsem musela zodpovědět všechny jejich dotazy. Viděla jsem v systému, že většina lidí má HPP a k tomu DPP, což mi při celkovém počtu 150 zaměstnanců přijde přinejmenším zvláštní. Na moji otázku mi bylo odpovězeno to, co jsem popsala dříve. Z odpovědi je jasné, že zaměstnanci dělají jednu a tu samou práci.Neviděla jsem obsah DPP, ale předpokládám, že papírově to má firma ošetřené dobře. Nepřijde mi ale morálně správné to takto provozovat - vážná nemoc zaměstnance, důchod, mateřská …… Nikdo nevíme, co nás může potkat. Já chápu, že odvody jsou vysoké, ale toto řešení se mi nezdá. Osobně bych považovala za vhodnější optimalizovat třeba formou příspěvků na pojištění a dalších benefitů.
      Dalším rizikem pak může být třeba nějaký nespokojený zaměstnanec, který byl "odejit". Kdyby se tím někde pochlubil, mohl by být problém.
      Jsem tam velice krátce. Z minulé firmy jsem odešla proto, protože byla ve finančních problémech a neplatila ani to pojištění. Za svých cca 20 let jsem teď ve 3. zaměstnání.

• 4. 1. 2020 12:26

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Tak pokud máte za to, že zaměstnavateli hrozí škoda, je vaší povinností na tuto skutečnost zaměstnavatele upozornit. Je to povinnost jako každá jiná, takže za její nesplnění vás zaměstnavatel může sankcionovat.
      V jedné firmě zaměstnanec na sebe nechtěl upozorňovat a nakonec ho za to propustili.

• 4. 1. 2020 12:36

elina (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Já bych se asi řídila tím, jak nutně potřebuji být zrovna v tomto zaměstnání. To, co popisujete, považuji za nestandardní situaci (eufemisticky řečeno), a raději bych odešla ještě ve zkušebce.
      Nicméně, pokud bych tam z nějakého důvodu chtěla zůstat, tak pokud je to velká firma a má za sebou "armádu právníků a daňových poradců" a já bych tam byla jen mzdová, která zpracovává mzdy, pak bych to neřešila. Pokud je to menší firma s daňovým poradcem jen příležitostným, snažila bych se být alibista a krýt si záda, vzhledem ke své pozici. Promluvila bych o tom s nadřízeným. Např. bych šla po tom, jak to mají vlastně zaštítěné daňovým poradcem. Opravdu to udělali přesně podle jeho rady? A když z toho bude někdy "malér" (stačí jeden naštvaný bývalý zaměstnanec), bude za to ten daňový poradce ručit?

• 4. 1. 2020 13:28

Uvidíme, jak to bude dál. Také nevím, jestli k tomu bylo přistoupeno dohodou nebo zda byl na zaměstnance vyvíjen nějaký nátlak. Každopádně budu opatrná a obezřetná a moc děkuji za názory. Jsem z toho trochu přešla no - minulý zaměstnavatel platil mzdy pozdě a neplatil pojištění a teď jsem narazila pro změnu na tohle no. Tak mám strach, aby to nebylo z deště pod okap ..... Ale žádné závěry zatím nedělám.

• 4. 1. 2020 13:40

Brabec František (neregistrovaný) 178.17.4.---

Odhaduju, že v minulé firmě jste byla ten, koho se všichni ptali na všechno o daních, smlouvách, zákonech …. protože nikdo jiný tam nebyl, kdo by bych schopný jim poradit. Člověk rád pomůže, ale pokud "sám sebe zove odborníkem", tak je morálně i právně za důsledky své rady zodpovědný.
      V nové firmě to vypadá na dělbu práce - Vy ty smlouvy ani nepíšete, ale nikoho nenutíte, aby práci za takových podmínek bral nebo nechal být. A když se vyskytne problém, nebudete na jeho řešení sama. Jak tu bylo opakovaně řečeno, řekněte svůj názor (zejména shodná náplň práce HPP a DPP za různou odměnu by byla podle mého názoru problém), ale jinak se "držte svého kopyta".

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).