Hlavní navigace

Kontrola přehledů OVSČ - opravdu nikdo neporadí?

• 31.30.120.---

7. 1. 2020 9:54

Dobrý den,

pěkně prosím o kontrolu. V 2019 od 1.4. jsem začal podnikat, nejsem plátcem DPH, platil jsem měsíčně sociální pojištění 2 388 Kč. pobírám pěstounské dávky.
    1. Dočetl jsem se, že pěstounské dávky se považují za příjem ze zaměstnání, tzn. do přiznání k DPFO uvedu tyto dávky na řádek 31, pojistné na 32 a o potvrzení zažádám na ÚP? Dále mám 3 živnosti, jednu ohlašovací volnou a dvě řemeslné (elektro), tedy u řemeslných si uplatním 80 % a u volných 60 %. V tomto jsou všechny výdaje, včetně odpisů a nafty, tzn. pro mě nemá žádný smysl mít auto v majetku, je to tak?
    2. V přehledu pojistného OSVČ (OSSZ) uvedu jako důvod vedlejší čínnosti zaměstnání?
    Řádek 26 a 27 bude 9 měsíců?
    Pokud na ř. 2 300 tis., ř. 37 vychází 43 800, ř. 38 tam napíšu 9*2388 (počítá se i to, co jsem zaplatil v lednu za prosinec)?, pak mi vychází na ř. 39 22 758 a tady už se nějak ztrácím, pak zakliknu v H. vedlejší a záloha na DP vychází 4867 a záloha na NP 351, tedy tento součet budu platit měsíčně? A první platba musí proběhnout kdy?
    3. V přehledu pojistného OSVČ (ZP) v části 2. uvedu - neplatila pro mne povinnost hradit zálohy v 4-9 důvod zaměstnání? pak pro mne nebyl stanoven min. VZ 4-9 a písmeno a?
    ř. 4 a 5 9 měsíců a řádek 6 bude 0? ř. 9 tedy 0, ř. 12 300 tis., ř. 14 150 tis., ř. 16 20 250, ř. 41 0, ř. 43 doplatit 20 250 a ř. 51 2 250 Kč a typ zálohy b) výpočet?
    4. Musím mít učetní program na daňovou evidenci?

Předem mockráte děkuji za jakýkoliv postřeh.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 1. 2020 13:20

. (neregistrovaný) 178.17.10.---

1. vyplňujte Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2019 v EPO. https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu.aspx/?rok=2020&tiskdruh=TDFU&dan=T_WEB01&skupina_T_SKUPINA05=1
      Je tam Průvodce, jsou tam Protokoly Kontrol, Tisky, výpočty záloh,..

Příjmy ze závislé činnosti Výpočtová tabulka k § 6 (propíše se Vám to pak do těch správných řádků v Přiznání).
      Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti – požádejte o vystavení úřad, který Vám dávky vyplácí (Úřad práce).
      Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak rozdělení % podle živností máte dobře, viz. § 7 odst. 7) ZDP. Řemeslné podnikání výdaje procentem 80%, živnostenské podnikání výdaje procentem 60%, pozor na max. možné částky uplatněných výdajů.
      Auto ani v obchodním „majetku“ podle Zákona o daních z příjmů mít nemůžete, viz. § 4 odst. 4) ZDP.

2. Proč byla záloha na sociální pojištění za prosinec 2019 placena v lednu 2020, když byla splatná od 1.12.2019 do 31.12.2019?

4. Nemusíte mít na sledování příjmů, sledování výdajů atd. účetní program. Stačí exel tabulka. Ale co bych u každého nového živnostníka doporučila, to je pro začátky si najít dobrou účetní, dobrého účetního, která/který by mu s tím vším pomohla/pomohl.

Na zbývající části dotazu snad odpoví někdo jiný.

• 7. 1. 2020 13:58

Marek

Moc Vám děkuji, na stropy pro výdaje, tedy 1,6 mil. a 1,2 mil. jsem se díval, tam se vejdu.
      Co se týče záloh, tak jsem se řídil rokem 2018, teď vidím změnu, že mají být zaplaceny do konce aktuálního měsíce. Zřejmě průser pro mě. Uvedu tam tedy jen 8 zaplacených záloh?
      A v EPU jsem se na výpočtovou tabulku koukal, jenom nevím, jak je to s tím odvodem pojistného, ale to zřejmě vyčtu z papíru, který mi dá ÚP.

• 7. 1. 2020 14:21

. (neregistrovaný) 178.17.10.---

ČSSZ - počkejte, až Vám ČSSZ pošle Inventuru předpisů a plateb v roce 2019 - stav ke dni xx.01.20. K zálohám na sociální pojištění:
      https://www.cssz.cz/web/cz/zalohy-na-pojistne-na-duchodove-pojisteni
      EPO - údaje k § 6 vyplníte podle "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).