Není pravda, že dovolená se převádí jen z důvodů PN, MD a RD.
Pokud někdo neuposlechl pokyn zaměstnavatele vydaný v souladu s právním předpisem, porušil své povinnosti a může být sankcionován.
Takže zaměstnavatel musí určit každému zaměstnanci dovolenou písemně? Já prostě nevím, jak to funguje v praxi. Jasně bylo před všemi zaměstnanci řečeno, že se dovolená musí vyčerpat do konce roku, na straně zaměstnanců žádné důvody pro nevyčerpání nebyly. Všichni to tak udělali kromě jednoho, když mu teď dovolenou přesto převedeme, tak na to ti ostatní doplatí?
Děkuji.
Ano, čerpání dovolené určuje zaměstnavatel.
V praxi to probíhá tak, že s většinou zaměstnanců je domluva možná a když se řekne, že si mají dovolenou vyčerpat, tak to udělají. Vyplní si dopředu "dovolenku" a vedoucí ji podepíše.
Ale pak je pár takových, se kterými domluva není - tam, pokud se blíží konec roku a dovolenou nemají vyčerpanou, tak jim vedoucí čerpání dovolené písemně nařídí. U Vás to vidím na chybu vedoucího, kteří čerpání dovolené v souladu s ZP nepohlídal.
Ano, jsem zaměstnanec (a rozhodně ne zhrzený ani závistivý, dovolenou jsem si vyčerpala tak, jak mi bylo nařízeno, nemám s tím problém, což nelze říct o ostatních, kteří si teď stěžují), začínající účetní a s tímto prostě ještě nemám zkušenost. Takže potřebuji dát majiteli nějaké stanovisko. Už jsem tedy v obraze, i když nařídí čerpání dovolené v daném roce, a zaměstnanec neuposlechne, tak ho může "potrestat" jiným způsobem, ale dovolená nesmí propadnout. A jestli se ještě můžu zeptat, jakým způsobem ho tedy může potrestat, finančním?
Každopádně Vám děkuji za odpovědi.
Zdravím, možná jsem to přehlédl, ale jak to proběhlo "technicky", že si tu dovolenou nevyčerpal? Ačkoli neměl, šel do práce, a tam dělal konkrétně co? Být zaměstnavatelem, tak mu tu dovolenou prostě vyčerpám a poděkuji mu za dobrovolnickou práci, kterou v době dovolené bez svolení vykonal.
… není to náhodou škola a týká se to prázdnin? Když jsem si před 20 lety hrál na učitele, všichni čerpali dovolené jak potřebovali. A pak bylo asi pět koksoňů včetně mě, kteří vždycky všechno odučili, za ty prvně zmíněné ochotně suplovali a pak dostali dovolenou rozkazem o prázdninách. Pan ředitel (jinak politicky dobře krytý průserotvůrce) to dělal tak, že rozkaz připíchl na nástěnku a bylo vymalováno.
Teď už beze srandy - jestli opravdu dělal a něco hodnotného udělal, tak by se to u soudu neobhájilo, zaměstnanci jsou vždycky ti slabší. Prostě pracoval a dovolená se převede ….. a pak by třeba mohl dostat nižší prémie, protože neposlouchá. Pro příště navrhuji fyzicky zabránit vstupu do objektu.
Vy snad mzdy zpracováváte podle podkladů, které dostanete od vedoucích zaměstnanců. Mzdová nerozhoduje o tom, zda zaměstnanec uposlechl nebo neuposlechl nařízení zaměstnavatele. Vy pro výpočet mzdy dostanete jako podklad buď "dovolenku" nebo vyznačeno , že ten den pracoval. O tom, co a jak vedoucí nařídil nespekulujete, vycházíte z písemných, vedoucím podepsaných podkladů. Tečka. Já nechápu, proč se mzdové snaží strkat nos do toho, do čeho jim vůbec nic není. Tohle si musí vyřešit odpovědný zaměstnanec (zaměstnavatel). Vám dá podklad pro výpočet mzdy a podle něj vy mzdy zpracujete.
Proč se mzdové účetní montují do něčeho co nemají? Myslíte, že každá firma má několik vedoucích a k tomu ještě účetní a mzdovou? Ne, my jsme malá firma a všechno rozhodování je na krku majiteli, který má navíc ještě svoji práci, takže si tady vzájemně pomáháme. Podklady pro mzdy připravujeme vždy spolu. Tudíž ne, nedostávám zpracované podklady. A ne, nejsem mzdová, jsem všeobecná účetní. Já se tedy omlouvám za hloupý dotaz, vůbec by mě nenapadlo, že tady rozpoutám takovou diskuzi, myslím, že každý nějak začínal a učený z nebe nespadl. A sami jistě uznáte, že Vás spoustu věcí naučila až praxe.
Děkuji mnohokrát všem, co se zapojili, i tak stejně nevím, co s tím, pokud převedu, ostatní zaměstnanci se na nás vrhnou, propadnout nelze, dát dovolenou, když pracoval nelze, a sankcionovat, nevím jak, přeji všem hezký zbytek slunečného dne.
No zjevně si moc nepomáháte, když zaměstnanec neuposlechne nařízení dovolené. On byl v té práci úplně sám ? Kdo mu povolil vstup ? Prostě vždy má za toto někdo zodpovědnost a určitě to není účetní, ať už mzdová nebo finanční nebo všeobecná. Prostě je výhradně na zaměstnavateli, jak se k tomu postaví. Pokud např. byl v práci sám, sám si otevřel, dá se to možná i hodnotit jako neoprávněné vniknutí do objektu. Nejsem právník, ale pokud až tak by chtěl zaměstnance potrestat, určitě by to stálo za poradu s právníkem. Už jen z toho důvodu, aby věděl, jak postupovat, aby se něco obdobného nestalo příště.
Mě jenom zaskočilo, že si myslíte, že každá firma má účetní, personalistu, mzdovou účetní, právníka a nevím, co ještě, resp. specialisty na všechny oblasti.
Ne, takto to určitě hrotit nebudeme. My jsme to ale nevěděli (resp. já jsem to nevěděla a tudíž jsem to neporadila majiteli) mylně jsme se domnívali, že když má nařízenou dovolenou a přesto přijde do práce, že mu ta dovolená propadne - ano, měli jsme se dříve poradit než konat, naše chyba. Příští rok budu vědět.
Děkuji všem ještě jednou.
Cítím s Vámi, malé firmy přesně tohle očekávají od účetních, že budou i právníci, finanční poradci, vymahači dluhů, psychologové a někdy i partnerští kouči, když se do podnikání jednoho začne montovat ten druhý.
Po 25 letech se sice občas pořád cítím jako začátečník, ale v jednom si dovolím poradit. Někteří jsou za tento all-in-one servis vděční. A někteří jsou hold vychcaní jak mraky a snaží se pak na účetní hodit veškerou zodpovědnost. A úplně nejlíp - když jim firma začne prosperovat a snad by Vám za to měli být vděční, najmou si někoho "lepšího", kdo jim líp ladí s novým BMW.
Ta dovolená nebyla Vaše chyba, ať tomu neposluchovi zaměstnavatel napíše černý puntík a co nejdřív mu to připomene, nejlépe finančně. Protože jestli Vám tam začne vytvářet "odbory", budete ještě dělat "tripartitu". To se ho radši zbavte, pokud to jde.
Pokud vedoucí nařídil vybrat dovolenou v daném roce, což by zaměstnanec měl, pokud tomu nebrání vážné překážky, pak je to jak psali už výše, tak, že zaměstnavatel to musí mít písemně. To znamená, že pokud je zaměstnavatel hodný, nabídne zaměstnanci, kdy si ji chce vybrat, jinak ji samozřejmě nařizuje. Nejlépe na dokument Plán dovolených. Pokud před koncem roku zjistí, že plán se nedodržel a dovolená zaměstnancům zbývá, pak napíše dovolenku, kterou zaměstnanec podepíše. Pokud by i přesto, že zaměstnanec ví, že má dovolenou, šel do práce (pokud má klíče a přístup), je to jeho chyba, nemá na pracovišti co dělat a nelze tak uhradit ani pracovní úraz a ani odpracovaný den. Pokud se dohodl se zaměstnanci na"per hubu" a dodatečně to dává do docházky Vám jako účetní, je to jeho problém a tvrzení proti tvrzení a písemně nic nemá,, nezbude mu nic jiného než mu ji převést do dalšího roku. Prostě to zaměstnanec zkusil a vyšlo mu to. Dovolenka se dává 14 dní před. Pokud tím pověřuje Vás jako účetní, aby jste hlídala i docházku, nechala bych si to dát písemně, že budete dělat i personální a aby tím obeznámil zaměstnance. Jinak Vás poslouchat nemusí v tomto směru. To si v tom musí pořádek udělat sám.
Znovu opakujete chybné závěry, které už byly před několika dny vysvětleny.
1. Pokud zaměstnanec koná práci, musí za ni obdržet mzdu.
2. Pokud zaměstnanec koná ve prospěch zaměstnavatele činnost, která se třeba ani neshoduje s druhem práce, která s ním byla sjednána v pracovní smlouvě, a přihodí se mu při ní úraz, jedná se o úraz pracovní, pokud k takové činnosti nepotřeboval zvláštního povolení nebo mu tato činnost nebyla zakázána.
3. Plán dovolených je plánovací dokument, není tedy právním jednáním, kterým zaměstnavatel určuje dobu čerpání dovolených. V případě, že zaměstnavatel plán dovolených změní, zaměstnanec nemá právo na náhradu nákladů, které mu v důsledku této změny vznikly, jako je tomu v případě, změní-li zaměstnavatel určenou dobu čerpání dovolené nebo odvolá-li zaměstnance z dovolené.
Připojuji dotaz: Z jakého důvodu má zaměstnanec podepisovat dovolenku?
Bludy už ne, prosím.
Postih není vyloučen. Pokud mělo nařízení dovolené potřebné parametry a zaměstnanec přesto pracoval, jde o porušení povinnosti vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci, konkrétně § 301 písm a) - zaměstnanci jsou povinni plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy. Podle intenzity porušení pak může jít o výpovědní důvod dle § 52 g) ZP.
Zaměstnanci se často domnívají, že je na nich, kdy budou dovolenou čerpat, a zaměstnavatelé jim zpravidla vycházejí vstříc. U tohoto zaměstnance bych však neváhala nařídit čerpání dovolené tak, jak vyhovuje zaměstnavateli. Dala bych mu to hned do rozvrhu dovolené (viz § 217 ZP) na tento rok; dva týdny v únoru, dva týdny v říjnu a ostatní by mu hned přestali to převedení dovolené závidět.
Rozvrh čerpání dovolené není právním jednáním, kterým zaměstnavatel určuje dobu čerpání dovolené v režimu, který ZP předepisuje = nemá žádnou relevanci.
Já si začínám myslet, že když jsou tam všichni kámoši, že zaměstnavatel při určování doby čerpání dovolené v souladu se ZP nepostupoval. Pokud ano a on práci konal, sice svoji povinnost porušil a negativní následky jsou jaké? Na možnost výpovědi bych v tomto případě zapomněla.
Pohyb osoby v cizích prostorách v době, kdy tam nemá co dělat, sice asi nebude vloupání ani porušování domovní svobody, ale co třeba neoprávněné užívání cizí věci? Další následek - znemožnil zaměstnavateli kontrolovat jeho práci kdykoli v jejím průběhu a rovněž si ji na konci směny převzít. Co kdyby se mu něco stalo nebo dokonce zemřel, protože tam - zřejmě - nebyl nikdo, kdo by mu mohl pomoci? Pokud si vzpomínám, podle judikatury by to nebyl pracovní úraz, ježto dělal něco, co mu nikdo neuložil.
Jako Vaše názory respektuji a tuto diskuzi vůbec nepovažuji za zbytečnou. Ale pokud by to, co říkáte, mělo platit obecně, tak to je náběh na anarchii anebo ještě hůř, zaměstnaneckou diktaturu - ovšem se všemi socialistickými výhodami, které zákoník práce zaměstnancům dává.
Nedomnívám se, že tam konal práci sám, o hromadném čerpání dovolené řeč nebyla.
S tím pracovním úrazem se zřejmě mýlíte - za PÚ se považuje rovněž úraz, který se zaměstnanci přihodil při výkonu činnosti, kterou konal pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy, pokud k jejímu výkonu nepotřeboval zvláštní povolení nebo mu tato činnost nebyla zakázána. Byla mu zakázána?
Znovu opakuji - nejsem přesvědčena, že zaměstnavatel určil dobu čerpání dovolené na konkrétní dobu, písemně, 14 dnů předem. Pokud toto tazatelka potvrdí, jsem připravena napsat právní stanovisko. Už se mi nechce číst všechny příspěvky zpět, ale myslím, že se hovořilo pouze o pokynu vybrat si dovolenou do konce roku. Pokud se mýlím, omlouvám se.
S postihem za nevybrání nařízené dovolené souhlasím, dalo by se třeba využít pokrácení pohyblivé části mzdy (např. prémie). Ale co se týká případného pracovního úrazu - bohužel musím souhlasit s Aion. Naše firma měla podobnou zkušenost před lety. Jsme zemědělci, zaměstnankyně tenkrát šla sama ze své iniciativy pracovat na chmelnici v době, kdy tam neměla být. Cestou ji na silnici srazilo auto a zemřela. Tenkrát jsme ještě neměli žádné zkušenosti s pracovními úrazy, ale podle dalšího průběhu ani tehdejší inspektoráty. Zaměstnavatel totiž hned telefonoval na IBP, jak postupovat. Někdo mu tam řekl, že dopravní nehody ani nešetří jako PÚ. Proto jsme nic nehlásili a nezabývali se tím. Firma potom prohrála soud s pozůstalými o odškodné za PÚ a soudce vůbec nezajímalo, že paní šla vykonávat práci v době, kdy ji neměla nařízenou, dokonce mimo svoji obvyklou pracovní dobu.
A jak tedy ta "zemřelá" prokázala, že šla na to pracoviště opravdu konat práci, když ji neměla nařízenou. Tam přece mohla jít na procházku ? Tohle opravdu nechápu - nemá nařízenou práci, je to místo, kde dost dobře nelze přístupu nejen zaměstnanců, ale i dalších lidí zabránit a soud rozhodne takto ? Neuvěřitelné.
Nemusela jít konat práci, kterou měla sjednanou v PS. Stačilo, aby šla konat jakoukoliv činnost ve prospěch zaměstnavatele a on jí výkon takové činnosti nezakázal (nebo k ní nebylo třena zvláštního povolení) - viz definice pojmu "plnění pracovních úkolů" podle § 273 ZP. Pokud se zaměstnavatel chce chránit, aby v budoucnosti neodškodňoval, musí prokazatelně zakázat.
Ale jak ona prokázala, že šla konat práci ? To potom bych mohla já, která si v době dovolená zvrtla kotník tvrdit, že jsem šla do práce , protože mi to nikdo nezakázal? Tohle už je snad trochu postavené na hlavu, ne ? Paní je mrtvá, tudíž nemůže nijak ani říct, kam šla a z čeho tedy soud usoudil, že šla do práce a ne na procházku ? A vy máte pro své zaměstnance takový "zákaz", aby nikdy ani nešli směrem na pracoviště ? Přiznám se, že jsem asi hodně natvrdlá, ale tohle mi hlava fakt nebere.
Ano, zákazy mám, zaměstnanci jsou s nimi seznámeni. Zákazy často formuluji i pro klienty.
O jaké důkazy soud své rozhodnutí opřel, nevíme, je tudíž zbytečné se nad tím pozastavovat. Asi svědci, ne?
V Rakousku je pracovním úrazem i úraz, který se přihodí při cestě do zaměstnání a zpět, To by bylo, co?
Je to už opravdu dlouho, asi 20 let. Jako svědek byla druhá pracovnice, která šla na tu práci s ní. Bylo to na frekventované silnici, kudy by určitě na procházku nešly, jedině na tu chmelnici. Navíc si nejspíš nesla také nějaké pracovní pomůcky, minimálně rukavice (nejspíš šlo o zavádění chmele, ke kterému nepotřebuje žádnou mechanizaci, po těch letech už opravdu přesně nevím. Navíc chmel už spoustu let nepěstujeme). V té době jsme ještě neměli právníka, který nás pravidelně zastupuje teď.
Děkuji za odpověď, přiznám se, že by mě nikdy , opravdu nikdy nenapadlo, že pokud zaměstnanec nemá určenou směnu a sám se rozhodne jít do práce, že by právo bylo na jeho straně. A také jsem se nikdy nesetkala s tím, že by zaměstnanci museli být upozorňováni na to, že mimo pracovní dobu tam nemají co dělat. Přijde mi to trochu jako s tou kočkou v mikrovlnce. Také nebylo upozornění výrobce, že tam se kočka nesuší. Je vidět, že zaměstnavatel, který se snaží dodržovat zákony je v obrovské nevýhodě proti těm, kteří na to kašlou, on do průšvihu spadne, ani neví jak a tomu druhému to může procházet celá léta, protože se nic zrovna nestane.
Zdravím, odhlédnu-li od nepochybné lidské tragédie, z právního hlediska je to další judikát, kterým se budu řídit pouze proto, že se to musí, ale nikdy se s ním neztotožním. Cesta na pracoviště přece ještě není ani výkon práce, a pokud ji na to pole nikdo neposlal, tak jak věděli, že tam šla-napsala o tom úřední záznam? Snad to aspoň zaplatila pojišťovna.
Žádná dobrovolnická práce neexistuje, za každou vykonanou práci náleží mzda. Pokud ji zaměstnavatel nevyplatí, za podmínek § 55 odst. 1 písm. b) ZP by zaměstnanec mohl zrušit PP okamžitě a měl by právo na náhradu mzdy za výpovědní dobu.
Předchozí odpověď je tedy chybná.
Jak pravil Voltaire, respektuji Váš názor, ale hluboce s Vámi nesouhlasím. Samozřejmě, že existuje dobrovolnická práce. Nebo snad zaměstnanec může dělat cokoli i bez pokynu zaměstnavatele a automaticky mu za to náleží odměna?
Že by se dělňas od soustruhu o polední pauze sám rozhodl, že si teď na půl hoďky zařediteluje (čili nebude dělat nic, jen možná dojde plácnout sekretářku po dupce) , a chtěl za to ředitelskou sazbu?
Opět vážně - pokud dostal dovolenou řádně určenou a nikdo za tom nic nezměnil, tak ji prostě čerpal.
Změnil na tom zaměstnavatel to, že i přes určení doby čerpání dovolené mu umožnil výkon práce (vycházím z toho, že zaměstnavatel určil dobu čerpání dovolené v souladu se ZP), pokud ne, je tato celá debata zbytečná).
Zaměstnavatel výsledky práce přijal, pokud ji nezaplatí, poruší zákon, navíc se bude jednat o BO.
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
7. 1. 2020 15:03
Dobrý den,
prosím pěkně, stará dovolená se do dalšího roku smí převádět jen z důvodů v zákoně, tedy - zaměstnanec byl dočasně uznán práce neschopným nebo Z důvodu čerpání mateřské dovolené nebo Čerpání rodičovské dovolené.
V praxi jsem se ještě nesetkala s tím, že by firma odmítla dovolenou do dalšího roku převést. Teď jsem na to narazila. Zaměstnanci byli upozorněni několikrát, že si dovolenou 2019 mají vybrat v 2019, všichni tak učinili kromě jednoho zaměstnance (žádný z výše uvedených důvodů pro to neměl). Zbývající dovolená mu tedy propadne?
Děkuji za rady.