Hlavní navigace

Chyba v daňovém přiznání daň z příjmu právnických osob

  • (neregistrovaný)

    7. 1. 2020 23:00

    Dobrý den, náhodou jsem zjistila, že v přiznání za rok 2018 jsme uvedli daňově neuznatelné náklady o 600,00 Kč nižší, než mělo být. Jelikož se ale základ daně zaokrouhluje na tis. Kč dolů, tak je zaokrouhlený základ daně stále stejný a výsledná daň také. Čeká nás kontrola finančního úřadu, o této chybě vím a dle jednatele bych se k ní měla přiznat před kontrolou (těch 600,00 Kč byla jeho pokuta za parkování na invalidech a omylem jsem ji dala špatnou analytiku 545). Moc prosím o nějaký Váš názor, zda nám hrozí nějaká sankce. Předem děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 1. 2020 0:34

      . (neregistrovaný)

      Podívejte se na písm. a) odst. 1) § 251 Daňového řádu. Pak si vypočítejte, jak vysoké penále by Vám mohlo "hrozit" (pokud bychom tedy pominuly zaokrouhlení základu daně) z chybně posouzeného nákladu ve výši 600,-Kč. Plus si dopočítejte Úrok z prodlení podle § 250 DŘ.

    • 8. 1. 2020 1:06

      alena123 (neregistrovaný)

      Děkuji za odpověď. Úroky z prodlení jsou § 252? Jednateli jsem to vysvětlila tak, že před opravou byla daň 158.650,00 Kč, po opravě bude právě díky tomu zaokrouhlení opět 158.650,00 Kč, nejsem si tedy jistá, z jakého rozdílu by měli dopočítat penále a úrok z prodlení, ale už vím, že mně to bude sraženo ze mzdy....Šlo mně o to, jestli někdo nemá zkušenost s podobnou situací, jestli se vůbec vyplatí opravovat a upozorňovat na chybu v daňovém přiznání k DPPO, která stejně nemění výši konečné daně.

    • 8. 1. 2020 1:46

      . (neregistrovaný)

      Ano, překlep, § 252 DŘ. Celé si to spočítejte jako kdyby nebylo toho zaokrouhlení na tisíce. Ať víte, o jak "vysokou" částku sankce + penále se jedná. Abyste mohla jít v klidu spát. Opravovat není co, když se daňová povinnost v daňovém přiznání nemění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).