Hlavní navigace

Otázka ohledně § 331 Zákoník práce

• (neregistrovaný) 185.8.61.---

10. 1. 2020 15:08

Dobrý den,

měl bych dotaz ohledně § 331 Zákoníku práce:

Citace:
    "Vrácení neprávem vyplacených částek může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat, jen jestliže zaměstnanec věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené, a to do 3 let ode dne jejich výplaty."

Jde mi o následující. Pokud já sám upozorním svého nadřízeného, který je zodpovědný za posílání dat k účetní, že jsem obdržel na výplatě větší částku, než bych měl, díky tomu, že se důvodně domnívám, že jeho data nebyla přesná a že díky jeho chybě mi byla zaslána vyšší částka než měla, a on mi řekne nebo písemně potvrdí skrze e-mail, messenger, skype apod., že je vše v pořádku, čili, že má výplata je správná, a následně třeba po měsíci si někdo všimne, že mi skutečně byla poslána vyšší výplata, než měla, jsem nucen tuto mzdu, respektive její chybnou část, vrátit?

Děkuji, Michal

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 1. 2020 20:42

Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Po formálně právní stránce má zaměstnavatel 3 roky, aby své právo na vydání BO uplatnil. Takže z tohoto pohledu by sdělení zaměstnavatele, že vyplacená částka je ve správné výši, nic neznamenala, protože 3 roky neuplynuly.
      Z pohledu věcného vy jste neměl důvod sdělení zaměstnavatele nevěřit a také jste pod jeho dojmem jednal = peníze "navíc" jste spotřeboval apod.
      Nejsem soudce, ale pokud bych byla, za těchto okolností bych žalobu zaměstnavatele na vydání BO zamítla, ale víte, jak to chodí, na koho narazíte.
      Neřeším, zda na vaše upozornění by odpovídala odpovědná osoba, to považuji za samozřejmost a vy zřejmě také.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).