Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění - potvrzení zaměstnavatele manželky

  • (neregistrovaný) 85.135.119.---

    11. 1. 2020 5:52

    Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě. V roce 2019 donesl potvrzení od zaměstnavatele manželky, že ona neuplatňuje. Musí toto potvrzení donést i teď v roce 2020? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 1. 2020 8:19

      Kara1 (neregistrovaný) 185.195.87.---

      Pokud není časově omezeno, tak platí trvale, dokud nedojde ke změně.

    • 11. 1. 2020 8:46

      xJ (neregistrovaný) 46.167.230.---

      Ze stránek mfcr.cz:

      Zaměstnavatel po zaměstnancích každoročně vyžaduje pro účely uplatnění daňového zvýhodnění "nově potvrzovat" od druhého zaměstnavatele, že druhý z poplatníků uplatňuje/neu­platňuje daňové zvýhodnění. Je uvedený postup správný?

      Ne není. Podle § 38l odst. 3 písm. c) zákona o daních z příjmů nárok na daňové zvýhodnění při stanovení záloh nebo daně prokazuje poplatník plátci daně (jsou-li poplatníci vyživující děti v jedné společně hospodařící domácnosti zaměstnaní), potvrzením od zaměstnavatele druhého z poplatníků, ve kterém plátce daně uvede, na které děti druhý z poplatníků uplatňuje daňové zvýhodnění a v jaké výši, případně, že nárok na daňové zvýhodnění neuplatňuje.

      Pro tyto účely se použije nepovinný tiskopis Potvrzení od zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění – tiskopis 25 5556 MFin 5556 (vzor č. 1 příp. vzor č. 2). Toto potvrzení má neomezenou platnost, nové se vydává za předpokladu, že dochází ke změně v poskytnutí daňového zvýhodnění (a tuto změnu má poplatník povinnost nahlásit podle § 38k odst. 8 zákona o daních z příjmů plátci daně, tak jako jakoukoliv jinou změnu), tzn. nevyžaduje se pro každé nové zdaňovací období nové potvrzení, a není ani rozhodující, zda je použit vzor č. 1 či vzor č. 2. Tam, kde není druhým zaměstnaným poplatníkem uplatňováno daňové zvýhodnění vůbec – stačí i tzv. zkrácené potvrzení „že poplatník neuplatňuje daňové zvýhodnění“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).