Hlavní navigace

Obrato od kdy musí být PÚ??

  • (neregistrovaný) 31.30.175.---

    15. 1. 2020 15:15

    Dobrý den, jsem fyzická osoba plátce DPH a můj obrat přesáhl 26.miliónů za rok 2019. Musím tedy od roku 2020 vést podvojné účetnictví ?? Nejsem si jistá, kde v zákoně to najdu. Děkuji všem.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 1. 2020 18:59

      Mirek22 (neregistrovaný) 81.162.199.---

      Podvojné účetnictví
      V účetnictví se účtuje o majetku, závazcích, nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření. Účtuje se tzv. podvojným způsobem, známým jako Má dáti/Dal.

      To je velký rozdíl oproti daňové evidenci. Je to mnohem náročnější proces, i z tohoto důvodu často podnikatelé raději svěřují své doklady a veškerou práci spojenou s vedením účetnictví účetní.

      Kdo má povinnost vést účetnictví?
      Podvojné účetnictví musí vést především:

      a) právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky (např. společnosti s. r. o., a. s.)

      b) zahraniční právnické osoby

      c) organizační složky státu,

      d) fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku (platí i pro zahraniční fyzické osoby),

      e) ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat přesáhl za předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč,

      f) ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí (platí i pro zahraniční fyzické osoby),

      Pokud vám tedy vznikne povinnost vést podvojné účetnictví, musíte ho vést nejméně 5 let.

    • 15. 1. 2020 19:28

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Dotaz pro Mirek22 - prosím co je v tomto případě (a pro tazatele hodně důležité) v textu uvedeno jako "předcházející kalendářní rok"? Rok 2018 nebo rok 2019?

    • 15. 1. 2020 19:00

      Mirek22 (neregistrovaný) 81.162.199.---

      Povinnost vést podvojné účetnictví
      Až při obratu 25.mil.Kč. Nebo dobrovolně. Více § 1 ZoÚ

      Zákon č. 563/1991 Sb.
      § 1
      (2) Tento zákon se vztahuje na účetní jednotky, kterými jsou
      e) ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty, včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku.

      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-563

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).