Hlavní navigace

Srážková daň a přiznání FO

  • (neregistrovaný) 185.47.223.---

    16. 1. 2020 10:37

    Dobrý den,

    mám následující dotaz. U zaměstnavatele jsem podepsal prohlášení poplatníka a uplatnuji zvýhodnění na 2 děti.
    Mám ještě příjem z dohody u jiného zaměstnavatele ze které byla sražena srážková daň. Tento příjem je cca 5000 za rok.
    Musím si podat sám daňové přiznání, nebo můžu požádat zaměstnavatele o roční zúčtování, protože příjem z dohody byl zdaněn a není vyšší než 15 000 / rok?

    Pokud bych podával sám daňové přiznání, musím dokládat potvrzení o studiu dětí, nebo pouze stačí potvrzení od zaměstnavatele?
    Bylo by to pro mě přínosem? žádné životní ani penzijní nemám.

    Děkuji za radu.

    Tomáš

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 1. 2020 10:55

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      O roční zúčtování daně si u zaměstnavatele můžete požádat. Ale ne kvůli tomu, že Váš příjem z odměny z dohody o provedení není vyšší jak 15 000 / rok (tento limit jste asi vyčetl v ZDP § 38g odst. 1) a vztahuje se k celkovým ročním příjmům ke zdanění, takže i k příjmům ze zaměstnání, z podnikání atd., nejen ke příjmům z dohod o provedení práci), ale protože jste měl u svého prvního zaměstnavatele po celý rok podepsané prohlášení poplatníka daně a u druhého zaměstnavatele příjmy z odměny z DOPP, z nichž byla vybírána daň srážkou - ZDP § 38g odst. 2) .

      Zda by bylo podání Přiznání k dani z příjmu FO přínosem? Záleží na tom, zda jste u prvního zaměstnavatele vyčerpal celou slevu na poplatníka a celé slevy na děti.
      Pokud máte výplatky tak to můžete zjistit tak, že po započtení všech daňových slev jste odváděl nějaké daně. Pokud ano, tak již není co vrátit. Max. nějaká malá část ze zaokrouhlení a ta se dá zohlednit v ročním zúčtování daně u prvního zaměstnavatele.

    • 16. 1. 2020 11:27

      Tomáš (neregistrovaný) ---.jmnet.cz

      Děkuji za vyčerpávající odpověď. To se mi ulevilo :-)
      Tomáš

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).