Hlavní navigace

DPP - růžové prohlášení vyplnění zaměstancem anoXne?

  • (neregistrovaný) 89.103.40.---

    22. 1. 2020 13:07

    Dobrý den,
    musí zaměstnanec na DPP do 10. tis. vyplňovat růžového prohlášení? Jde mi o to, jestli my jako firma musíme evidovat růžové prohlášení, když neuplatňuje slevy.., jestli máme povinnost mu to dát podepsat s tím, že u nás neuplatňuje.

    Děkuji

    J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 1. 2020 13:15

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      A co chce zaměstnanec? Přece Prohlášení poplatníka daně se vyplňuje a podepisuje nejen kvůli slevám na dani, ale i kvůli dani.

      Když zaměstnanec Prohlášení nevyplní a nepodepíše a má odměnu .n.a.d. 10.tis.Kč / měsíc, má daň zálohovou a má povinnost podat Přiznání k dani z příjmu FO.

    • 22. 1. 2020 13:32

      Jana (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Zaměstanec má HPP u jiné firmy, tam má podepsané prohlášení.
      U nás má jen DPP a víc jak 10.tis. Kč za měsíc nemá, má srážkovou daň.
      Jde mi o to, zda-li mu prohlášení i přesto dát vyplnit, s tím že neuplatňuje a pak mu vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech nebo když nebude chtít, tak prohlášení vůbec tedy neřešit?

      Děkuji

    • 22. 1. 2020 13:46

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Pokud byste mu Prohlášení dala vyplnit a podepsat, musela byste mu odměnu z dohody o provedení práce zdanit zálohovou daní a pak by měl pěkný problém, protože by měl dvě podepsaná Prohlášení současně, dvě zálohové daně. Měl by povinnost podat Přiznání k dani z příjmu FO a na dvě podepsaná Prohlášení by se pak přišlo nejpozději na FÚ.

      Při podepsaném Prohlášení, i kdyby neuplatnil slevu na dani, byste mu nemohla v žádném případě z odměny z DOPP odvést srážkovou daň.

      Pokud má Prohlášení poplatníka daně podepsané u jiného plátce daně (jiného zaměstnavatele), tak již ho nesmí u Vás vyplnit, podepsat.

      Dokonce je to uvedeno i na druhé straně Prohlášení nahoře
      Podle § 38k odst. 4 zákona prohlašuji, že:
      .... současně na stejné období kalendářního roku jsem neučinil(-a) u jiného plátce daně prohlášení k dani ....

    • 22. 1. 2020 13:51

      Jana (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Takže jestli jsem to dobře pochopila, když má DPP u nás, tak mu zaplatíme za odvedenou práci, srazíme 15% daň - srážkovou a prohlášení s ním vůbec neřeším?
      Vystavíme mu pouze tady to "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti
      plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů"??

    • 22. 1. 2020 14:02

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      DOPP, odměna do 10.tis.Kč / měsíc, zaměstnanec nechce či nemůže podepsat Prohlášení poplatníka daně = daň vybíraná srážkou, žádné "Prohlášení" neřešíte.
      A pokud zaměstnanec požádá podle odst. 3) § 38j ZDP o potvrzení, tak mu ho vystavíte a předáte.

    • 22. 1. 2020 14:07

      Jana (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Super, děkuji moc za rychlou odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).