Hlavní navigace

Rozdělení bankovních účtů pro zaměstnání a OSVČ

  • (neregistrovaný) 89.24.43.---

    22. 1. 2020 14:59

    Dobrý den,
    Rád bych se zeptal na radu, nastala mi situace:
    - mám zkrácený pracovní úvazek ( zde zaměstnavatel odvádí soc. a zdravotní pojištění )
    + OSVČ které mi vyplňuje ostatní pracovní zakázky.

    Mám rozdělené bankovní účty na soukromý a podnikatelský a rád bych se zeptal, zda mi měsiční mzda ze zkraceného pracovního poměru má spíše chodit na osobní účet, nebo podnikatelský?

    Rozumím, že se to přímo netýká podnikaní, avšak nevím zda tyto informace nejsou pro finanční úřad důležité a je lepší je mít pohromadě, než poté hledat a vykazovat tyto informace z osobního účtu.

    *A ještě jedna informativní otázka, měl jsem v minulosti k OSVČ také DPP, vždy do 10tis. kč, tedy ji nemusím vykazovat do daní, taktéž ji mohu příjmat na osobní účet?

    Jen mi jde o přehlednost a zjedušit si tak přehled přijmů a výkazů.

    Moc díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 1. 2020 15:35

      . (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Nejvíce to zjednodušíte tím, když to nebudete komplikovat.

      "Soukromý" bankovní účet = příjmy ze zaměstnání dle § 6 ZDP / zaměstnání, dohody o provedení práce atd.
      "Podnikatelský" bankovní účet = příjmy, výdaje z podnikání dle § 7 ZDP.

      Jediné "papírové" místo, kde se Vám údaje o těchto příjmech sejdou, bude Přiznání k dani z příjmu FO.

      Nemyslím si, že by informace o mzdě či o odměně správce daně chtěl vyhledávat v "soukromém" bankovním účtu, když je bude mít přece uvedené v příloze daňového přiznání v Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění a v Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů.

      Příjmy z dohody o provedení práce - pokud máte tyto příjmy z odměn podrobené zálohové dani, musíte je vykazovat v Přiznání k dani z příjmu FO. Pokud je máte se srážkovou daní, MUŽETE je vykazovat v DAP - pokud budete chtít. Občas se to vyplatí. Pokud se ale pak rozhodnete vykazovat příjem z jedné DOPP, musíte vykazovat příjmy ze všech DOPP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).