Hlavní navigace

prodej podílu na s.r.o.- bude se danit a jak?

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:83ba:----:----:----:----:----

    23. 1. 2020 17:08

    Dobrý den, prosím, pomůžete mi? Můj otec byl společníkem s.r.o. od 1993 s podílem 4% a splaceným vkladem 90tis.Kč.
    v roce 2017 tento podíl převedl bezúplatně na mě (došlo tehdy pouze ke změně zápisu v osobě společníka), vloni došlo po dohodě ostatních společníků k prodeji celé s.r.o. a byla vyplacena prodejní cena. Budu danit tento příjem? Jsem fyzická nepodnikající osoba, důchodce, žádné jiné příjmy nemám, nevím, zda se vlastnictví podílu počítá od doby vzniku s.r.o. nebo od doby jeho převodu na mě? - v tomto případě bych asi měla podat DPřiznání? a pokud ano, co mohu dát jako "náklad" proti vyplacené ceně za podíl? Dočetla jsem se něco o nabývací ceně podílu, ale nevím, co znamená? - jedná se o hodnotu převáděného mi podílu od otce, nebo o jinou částku a jak ji lze stanovit. Velmi děkuji všem za pomoc. Eta

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 1. 2020 20:05

      vladík

      Stručně :
      1. Příjem budete muset zdanit v daňovém přiznání jako ostatní příjem dle §10 Zákona o daních z příjmů- vlastníte podíl pouze od roku 2017
      2. Výdajem bude nabývací cena podílu, což není hodnota splaceného vkladu vašeho otce, ale cena dle Zákona o oceňování ke dni nabytí od vašeho otce ( odhad )- nabyla jste ho bezúplatně, nevím, jestli byla jeho cena odhadnuta v době převodu na vás, ale lze udělat ddatečně odhad k tomu datu a v tehdejších cenách.

    • 24. 1. 2020 10:11

      emil2 (neregistrovaný) ---.209.broadband3.iol.cz

      Tip: Než začnete shánět odhadce, spočítejte si kolik vám vyjde daň z příjmů za celý rok (bez uplatnění nabývací ceny) abyste věděla, jestli stojí za to, tu cenu zjišťovat a platit odhadce. Když nemáte žádné jiné příjmy je daň z příjmu do cca 165t rovna 0. A z každé tisícovky zaplacené odhadci ušetříte 150 korun na dani - 10t za odhad odpovídá cca 67t základu daně. Suma sumárum, zjišťovat nabývací cenu se vyplatí, když bude příjem z prodeje vyšší než 232t (bez započtení Vašeho času a další vedlejších výdajů - za telefon, dopravu, ...) pokud nemáte další slevy na dani (za invaliditu, důchodové spoření, apod) což by tu hranici posunulo ještě více nahoru.

    • 24. 1. 2020 13:41

      Eta (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      děkuji za odpovědi - slevu mohu uplatnit jen tu základní a příjem byl téměř 700tis., takže by se zřejmě odhadce vyplatil. otázka je, kde ho sehnat (pokud by se nabídl někdo zde z fora, budu ráda), a zda event. zjištěná výše nabývací ceny bude taková, aby se platba odhadci vyplatila....­........ ještě jednou děkuji

    • 24. 1. 2020 16:17

      Brabec František (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Dovolte přidrzlý návrh - podle § 23 zákona o oceňování majetku + § 36 zákona o obchodních korporacích se cena podílu oceňuje "podílem na vlastním kapitálu" z účetní závěrky ke dni, kdy se cena zjišťuje (=den darování). Co to zkusit uplatnit v takto spočtené výši bez odhadce? S odhadcem je to sichr, ale on by měl oceňovat úplně stejně.

    • 24. 1. 2020 16:33

      Brabec František (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Abych byl úplný, od toho procenta na vlastním kapitálu se lze odchýlit, pokud by se skutečná hodnota firmy výrazně lišila od té účetní. To bývá u firem vlastnících delší dobu nemovitosti nebo které mají uzavřené dlouhodobé "výhodné" smlouvy s odběrateli (jistota výdělku). Ocenění směrem nahoru Vám jenom pomůže, protože tím se zvyšuje náklad, který můžete uplatnit.

    • 24. 1. 2020 20:45

      Eta (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      děkuji, uzávěrka ke dni převodu zřejmě nebyla zpracována, známe bohužel jen údaje ročních uzáverek, které jsou uveřejněny v OR Ten převod se uskutečnil v polovině roku 2017, víceméně chtěl otec ve svém vysokém věku rozdělit majetek mezi děti a podíl přepsal na mě. Vzhledem k tomu, že toto bylo i osvobozeno vzhledem k přímému příbuzenskému stavu od daně darovací, skutečná cena podílu se asi nezjišťovala a až nyní, kdy se společníci rozhodli vloni celou s.r.o. prodat, nám vyvstal tento problém. Otec mezitím zemřel a já nemám kromě smlouvy o převodu z 2017 a následně smlouvy o prodeji mého podílu z 2019, jiné dokumenty. Pokud bychom tedy zkusili dát do přiznání jako náklad převáděný procentní podíl (4%) z vlastního kapitálu z roční uzáv+ěrky za r.2017, bude to chtít finanční úřad nějak dokládat? Předem děkuji za jakoukoliv radu či pomoc.

    • 25. 1. 2020 22:27

      Brabec František (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Jestli došlo k prodeji v polovině roku 2017, počítal bych 4% z (vlastní kapitál ke konci 2016 + polovina čistého zisku za 2017).
      V první chvíli podáte přiznání a k tomu se nic nedokládá. Udělejte to až na konci března, když to podáte moc brzy, úředníci ještě nejsou zavaleni a mají tendenci volat a vyžadovat doplnění, někdy i banality anebo něco, co mají někde ve spisu už několik let, ale nechce se jim to hledat - sorry, pouze praktická zkušenost z posledních let;-)
      Pokud by se následně náhodou rozhodli Vaše přiznání prověřit (u člověka v důchodu málo pravděpodobné, navíc nejde o žádné miliony), buď se spokojí s vysvětlením tak, jak píšete, anebo vyzvou k dodání znaleckého posudku. A znalec by ideálně měl dostat účetní závěrku ke dni převodu i účetnictví, aby posoudil, jak moc se reálná hodnota firmy liší od účetní.
      Kdybyste posudek nedodal, budou muset úředníci stanovit daň sami, což ale neznamená, že Vám neuznají žádný náklad. Budou ho muset spočítat - a tipuju, že to udělají tak, jako já ve větě první.
      Jako vždycky je tu možnost neodečítat jako náklad nic, jak psali kolegové, vyhodnoťte si, kolik tím ušetříte a jestli to stojí za to.

    • 31. 1. 2020 8:28

      Eta (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Velmi všem děkuji a přeji hezký den a víkend

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).