Hlavní navigace

Rozhodné období - ošetřovné

  • (neregistrovaný)

    24. 1. 2020 12:09

    Dobrý den, prosím prosím o radu. Zaměstnankyně byla v roce 2019 nemocná 8.1.-17.12. a nyní v lednu nastoupila na ošetřovné. Chtěla jsem se zeptat na rozhodné období do přílohy. Automaticky bych řekla 1.1.-31.12. jenže kvůli nemoci má odchozeno 21 kalendářních dnů a tudíž podle mě nejsou splněny min. 30 kal. dnů. Nemám tedy RO posunout ještě před nemoc?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 1. 2020 12:43

      Jasná (neregistrovaný)

      Rozhodným obdobím bude 1-12/2019.
      Trochu jste si popletla § 19 č. 187/200Sb.
      (7) Jestliže v rozhodném období stanoveném podle § 18 odst. 4 nemá zaměstnanec vyměřovací základ nebo není-li v tomto rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost. Pokud zaměstnání netrvalo a ani nemělo trvat alespoň 30 kalendářních dnů, je pravděpodobným příjmem započitatelný příjem, kterého by zaměstnanec dosáhl za trvání zaměstnání. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost, jestliže v rozhodném období stanoveném podle § 18 odst. 4 nebo 6 není alespoň 30 kalendářních dnů.

    • 24. 1. 2020 13:13

      Líba (neregistrovaný)

      No, nevím. A co §18?
      "(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ."

    • 24. 1. 2020 13:26

      Jasná (neregistrovaný)

      Paní Libo, máte pravdu, už mi to docvaklo :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).