Hlavní navigace

Co když se do konce ledna nevyplatí mzdy za 12/19

 • (neregistrovaný) 185.243.172.---

  26. 1. 2020 16:52

  Dobry den, kvůli špatne finanční situaci se nejspíš do konce ledna nevyplatí mzdy za prosinec a nebo se vyplati jen nějaká část. Pojistné a daň z příjmů zaměstnavatel srazí, ale už přes půl roku neodvádí.
  Prosím vás, co si s tím chudák mzdová účetní počne? Mám na mysli roční zúčtování za rok 2019 a vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech zaměstnancům, kteří si podávají sami přiznání?
  Pokud by se snad nějakým zázrakem stalo, že nevyplacena mzda za 2019 bude dodatečne vyplacena třeba v únoru 2020, myslím si dobře, že zaměstnanci by museli podat daňové priznani za 2020?
  Předpokládám, že vzniklou situaci žádný program nijak neosefuje nebo myslíte že ano? Takže ručně? Jde o firmu s cca 90 zaměstnanci.
  Prosím, máte s tím někdo nějakou zkušenost?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 1. 2020 18:54

   . (neregistrovaný) 185.63.98.---

   Mohu do programu v personalistice ručně u každého zaměstnance zadat nevyplacené částky, které se pak při výpočtu ročního zúčtování odečtou. Jak nevyplacenou mzdu, tak pojistné, daně, daňové bonusy. V případě, že zaměstnanec požádá o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech, tak tam jsou nevyplacené částky uvedeny.
   Také tam mohu následující rok zadat částky, které jsou vyplaceny za předchozí rok pro potřeby vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech, aby si zaměstnanci mohli podat svoje daňové přiznání.
   U dotazu není uveden používaný program, aby mohl někdo poradit přesněji co a jak zadat přímo v programu.

   Počítání by nastalo v okamžiku, kdy by zaměstnanci obdrželi část čisté mzdy a zbývající část by byla doplacena až po 31.1.2020. Pak by se musel udělat přepočet jednotlivých údajů na Potvrzení (propočet podílu čisté mzdy, podílu povinného pojistného, základu daně a skutečně sražené zálohy na daň za měsíc prosinec).

   Jen zamyšlení - Pokud zaměstnancům nebude do 31.1.2020 vyplacena mzda, tak vlastně budou mít zaměstnanci (za předpokladu, že u zaměstnavatele pracují celý rok) za rok 2019 zdanitelné příjmy za 11 měsíců a současně nárok slevu na dani na poplatníka za 12 měsíců, takže většině vznikne přeplatek na dani. Otázkou je, zda v dané situaci budou chtít zaměstnanci žádat o roční zúčtování daní s tím rizikem, že jim možná zaměstnavatel přeplatky na daních a daňové bonusy nevyplatí.

  • 26. 1. 2020 21:07

   pk (neregistrovaný) 185.243.172.---

   Moc děkuji za odpověď. Mzdy zpracovávám v programu Vema.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).