Hlavní navigace

Daňové zvyhodneni

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:8d19:----:----:----:----:----

    26. 1. 2020 18:24

    Dobry den,
    prosim o radu jak vyresit následující situaci. Manželé spolu dva roky fyzicky nebydli. Dite ma nove trvale bydiste s matkou od konce cervna 2019. V cervnu 2019 byl take vydan rozsudek, kde se dítě svěřuje do výchovy matky a otec platí výživné. Otec si po celý rok 2019 uplatňoval daňové zvýhodnění. Bude muset v rámci ročního zúčtování něco vracet nebo má povinnost udělat si daňové přiznání a vartit tam? Může si matka dítě zpětně uplatnit v priznani, když měla příjmy z DPP a DPC a pobira na dite rodičovský příspěvek?
    Predem vam dekuji za rady a názory, jak toto resit.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2020 19:06

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      Měla matka roční příjmy ze zaměstnání (DOPP, DPČ) vyšší jak 80.100,-Kč?
      Je v rozsudku uvedeno, že dítě nesdílí "společně hospodařící domácnost" s otcem? - Od kdy?

      "Společně hospodařící domácnost" je definována v odst. 4) § 21e Zákona o daních z příjmů.

    • 26. 1. 2020 23:04

      Matka (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      O společně hospodařící domácnost se dle ZDP nejedná. V odůvodnění rozsudku je doslova uvedeno, že: " rodiče shodně prohlašují, že nezletilý žije v současné době u matky"
      Matka měla roční příjmy vyšší než 80.100,- Kč.

    • 26. 1. 2020 23:37

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      Pokud měla příjmy ze zaměstnání vyšší jak 80.tis.Kč a po celý rok sdílela s dítětem společně hospodařící domácnost, tak si matka může dle mého názoru nyní daňové zvýhodnění na dítě uplatnit.
      Doporučuji v Přiznání k dani z příjmu FO.
      Minimální přílohy DAP - potvrzení, která jí vystaví zaměstnavatelé /Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění nebo Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů/.
      Je pravděpodobné, že správce daně bude chtít prokázat nárok na daňové zvýhodnění dalšími důkazy, např. rozsudkem soudu. To bych ale nechala až na rozhodnutí správce, dopředu bych citlivé dokumenty k DAP nepřikládala.
      Také je možné, že bude správce daně chtít předložit Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění pro účely podání daňového přiznání - ovšem zde je otázka, zda otec bude chtít toto Potvrzení nechat vystavit a matce předat. Pak by matce nezbylo nic jiného, než aby si schovávala písemnosti, ve kterých otce vyzývala k doložení Potvrzení (vč.doručenek atd.). Aby je pak mohla předložit správci daně, kdyby bylo nejhůř.

      Nedokáži na základě zatím napsaných informací odpovědět, od kdy si může daňové zvýhodnění matka uplatnit. Od července 2019? Za celý rok 2019?
      Pokud otec neměl společně hospodařící domácnost s dítětem po celý rok a hlavně pokud to může matka správci daně dokázat, tak by šlo uplatnit daň.zvýhodnění i za celý rok. Prokáže to matka? Rozsudek má až od června 2019 a hledí se na stav prvního dne v měsíci.
      Ze zatím uvedených informací nedokáži poznat, kdy přesně otec pozbyl možnosti uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě, kdy přestal s dítětem sdílet společně hospodařící domácnost. Zatím je jen zřejmé, že v červenci 2019 ji již neměl.

    • 27. 1. 2020 9:51

      Matka (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Děkuji vám za odpověď. Matka s otcem nežila již po celý rok 2018. Nešlo o společně hospodařící domácnost, ale žádné důkazy na to nejsou. Jak se toto prokazuje? Odstěhovala se, ale trvalé bydliště měla na stejné adrese jako otec, to měnila az v 6/2019. Otec s matkou normálně komunikují a určitě nebude problém v nějakém potvrzení. Matka se přišla informovat rádi by, aby vše bylo v pořádku. Otec by měl tedy daňové zvýhodnění vrátit a nejak se vypořádat s FÚ? Jak se prokazuje společně hospodařící domácnost, když na to žádné listinné důkazy nejsou. Matka je i ochotná se daňového zvýhodnění vzdát a nechat ho otci, ktery pravděpodobně nárok nemá...

    • 27. 1. 2020 10:20

      Líba (neregistrovaný) ---.23.broadband6.iol.cz

      Pokud spolu komunikují a nedělají si navzájem naschvály, tak by bylo nejlepší, aby si oba podali DP a on zvýhodnění za rok 2019 neuplatnil a ona uplatnila za celý rok. Případně on do června a ona od července. On sice bude platit, ale ona má na bonus nárok, takže dohromady o nic nepřijdou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).