Hlavní navigace

Prosím paní tečku - prnzijko

 • 81.200.56.---

  27. 1. 2020 22:34

  Dobrý večer,

  kopíruji ještě jednou dotaz, na který jste mi odpověděla a já jsem zareagoval pozdě.
  “Pan jednatel (pracovní smlouva na pozici programátor) chce, aby mu firma přispívala více na penzijní připojištění než ostatním zaměstnancům, kdyby měl smlouvu o výkonu funkce, tak to do ní zapracuji, ale takto? Mohu to ve směrnici nějak rozdělit? Přijde mi to jako diskriminace. Nebo prostě změnit pracovní pozici na vedoucího a tím bude ve směrnici ošetřen rozdíl?”
  Ptala jste se, kolik máme programátorů a zaměstnanců - programátory 2 a zaměstnanců celkem 7 a jednatel je jediným společníkem.
  Děkuji za rady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 1. 2020 23:54

   . (neregistrovaný) 185.63.98.---

   Přemýšlela jsem, zda je nutné mít pro 7 zaměstnanců směrnici na poskytnutí příspěvku na penzijní připojištění. Pokud by někdo nechtěl tento benefit, ale třeba příspěvek na životní pojištění, bude další směrnice. A pokud další zaměstnanec nebude chtít ani to, tak co dostane za benefit, aby se to vyrovnalo. ... U malých firem se spíš setkávám s tím, že podobné příspěvky jsou poskytnuty po určité době od nástupu do práce, formou dodatku pracovní smlouvy. I přístupy společností jsou různé, u jedné se společníci/jed­natelé/zaměstnan­ci pracující pro společnost rozhodli si přispívat méně, aby zbylo více na rozvoj firmy. U jiné se zase rozhodli si přispívat o něco více a trochu tím kompenzují to, že jejich práce pro firmu zdaleka není "jen" 40 hodin týdně (i když podle jejich mzdy ano). Posouzení zda je to správné či ne, není na mně.
   Článek z netu / sice pro přísp.org. a FKSP, ale třetí odstavec odpovědi by Vám mohl trochu pomoci
   https://www.ucetnictvino.cz/33/pravidla-pro-poskytovani-prispevku-z-fksp-uniqueidgOkE4NvrWuOGkMFoztUp2eynj3kLL7f7T6QOQea68B8/?uri_view_type=4
   Prosím berte toto jen jako diskuzní příspěvek, nejsem odborníkem na tuto problematiku.

  • 28. 1. 2020 14:53

   Petrr

   I tak Vám děkuji. Já jsem to měl právě ošetřeno tou odpracovanou dobou, výši mzdy tak, aby tam spadal jenom jednatel, ale teď už má jeden zaměstnanec vyšší mzdu než jednatel, tak jsem vyčerpal možnosti.
   Takže podle Vás může být dodatek k pracovní smlouvě na příspěvek jenom třeba u dvou zaměstnanců a u každého jiná výše?
   Jako směrnice jsou pro mě peklo, takže kdyby nemusely být, dobrovolně se do nich nepohrnu.

   Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).