Hlavní navigace

Dluh na pojistnem - POSTUP?

• (neregistrovaný) 37.48.14.---

30. 1. 2020 17:42

Zdravím a prosím zkušené o pomoc.
    Měl jsem na zdravotním a sociálním asi od roku 2017 nějaký dluh (do 50 tisíc). Platím pravidelně jenom zálohy a nějak jsem neřešil penále. Chodilo mi vyúčtování, ale tam je to vždy za rok zpětně, tak to bylo +-25 tisíc a nevěnoval jsem tomu moc pozornost.

A teď šok.
    11/2019 mi přišel dopis od zdravotní, kde mám dluh za 2018 18000 + 4400 penále. + zálohy 2019, které šly na staré dluhy, tak to dělá podle mého odhadu cca 50 tisíc.
    1/2020 mi napsala OSSZ - inventura pohledávek k lednu 2020 a je tam dluh 42 tisíc + dlužné zálohy 27660 to je 70500.

Z toho už mi není moc do smíchu.
    Šokovalo mě, kolik dělá penále na té sociálce, skoro 20 tisíc. A 4500 ročně jen ze záloh daného roku. To je hrůza. Proto to chci uhradit co nejdřive do koruny.

Prosím poraďte mi, co se dá dělat? Mám teď v hotovosti tak 50 tisíc a přemýšlím jak s nimi naložit aby mi to co nejvíce snížilo ty penále. Četl jsem o prominutí penále To by mi moc pomohlo, ale dokud nemám vše zaplaceno, tak penále naskakuje,.
    Je řešením dojít si na ossz a požádat třeba o splátkový kalendář? Pomůže to nějak?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 1. 2020 17:47

vladík

Opravdu bych začala tím, že půjdete na svou OSSZ a ZP a domluvíte se na rozumném splátkovém kalendáři, není dobré dělat mrtvého brouka, uvidíte jak to půjde. Žádat o prominutí penále můžete jen pokud uhradíte dlužné pojistné.

• 30. 1. 2020 17:59

dluzniknevesely (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

Ano, v pondělí se tam chystám, ale asi se budou ptát kolik mohu zaplatit. Proto chci mít dopředu promyšlenou strategii co pro mě bude lepší řešit nejdříve. Měl bych na to smáznout celý dluh u zdravotní pojišťovny, ale to by mi pomohlo jen na psychiku, že bych dlužil jen sociálce. Ale stále by mi na sociálce běželo penále 20 tisíc ročně a možná bych se tím připravil o možnost žádat o prominutí penále.

Proto musím vymyslet ten nejlepší postup.

Jde mi o to, jestli třeba splátkový kalendář nějak zastaví, nebo sníží úroky, takže bych doplatil třeba jen rok kde už mám vypočítané penále a hned bych zažádal o prominutí. A tím, že bych to udělal současně u ZDR+SOC tak bych zvýšil šanci, že mi třeba u obou půlku odpustí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).