Hlavní navigace

Km za auto v majetku - prosím zkušené účetní

  • (neregistrovaný) 62.204.237.---

    30. 1. 2020 18:42

    Dobrý den,
    jsem OSVČ, plátce DPH, auto v majetku podnikání. lístky za nákup PHM dávám do účetnictví a to DPH v odpočet v plné výši a základ dávám mimo základ daně. Najedu hodně Km za rok je to více než bych si mohl dát paušál 5000 měsíčně ( rok 60 000Kč).
    můj dotaz zní : můžu si místo tech 60 tisíc za rok vypočítat cesťák ve výši PHM což je prům.spotřeba 7,8lt/100 x 32=2,49? ujedu měsíčně třeba 2500 km x 2,49 Kč =6 225 Kč za měsíc do uzávěrkových operací? děkuji moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 1. 2020 19:30

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      U tuzemských cest nemůžete. ZDP § 24 / 2 / k / 1 to u vozidel, zahrnutých do obchodního majetku poplatníka, neumožňuje.
      Ještě se podívejte na ZDP § 24 / 2 / k / 4, ale tento bod můžete využít max. u zahraničních pracovních cest, při kterých výdaje (náklady) na pohonné hmoty nelze prokázat.

    • 30. 1. 2020 19:56

      karolkarol (neregistrovaný) ---.core.ttnet.cz

      děkuji moc za rychlou odpověď, ale těch 60 tisíc ta rok ano za těch podmínek co jsem psal, a knihu jízd za celý rok, ještě jednou děkuji

    • 30. 1. 2020 20:22

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      To máte tak málo nákupu PHM, že než výdaje za PHM se Vám vyplatí paušální výdaj na dopravu? A přitom tolik km najedete, jak uvádíte?

    • 1. 2. 2020 12:19

      horax

      Co do daňové výhodnosti - nevýhodnosti to máte tak na hraně.
      Ale stejně musíte každý nákup PHM zaúčtovat kvůli DPH, takže nevidím problém si spočítat při zpracování přiznání k DP co je výhodnější a to použít. Žádnou práci si ale neušetříte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).