Hlavní navigace

Zastupitel a daňové bonusy

  • (neregistrovaný) 85.13.94.---

    3. 2. 2020 9:58

    Dobrý den,
    chtěla bych se prosím zeptat, jestli invalidní důchodce, který má příjem pouze z funkčních požitků (zastupitel - cca 90.000,- ročně) má nárok na daňové bonusy, pokud si sám udělá roční přiznání k dani z příjmů fyzických osob, příp. zda si může nechat udělat roční zůčtování daně a tam bonusy nechat zúčtovat. Jiné příjmy nemá. Děkuji za odpověď. Jitkaa

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 2. 2020 10:16

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      Doplňují dotaz na Jitkaaa - jsou tyto funkční požitky příjmem podle § 6 ZDP? Splňuje § 6 ZDP podmínky pro uplatnění daňových bonusů uvedený ve větě první odst. 4) § 35c ZDP?

      Podepsal poplatník Prohlášení poplatníka daně? Vyplnil, že uplatňuje, či že uplatňuje dodatečně daňové zvýhodnění na vyživované děti? Doložil vše potřebné?

    • 3. 2. 2020 11:17

      Jitkaaa (neregistrovaný) ---.lidos.cz

      Poplatník prohlášení za rok 2019 nepodepsal, ale asi by mohl podepsat zpětně, neboť nepodepsal nikde jinde, může také doložit vše potřebné, tj. potvrzení od zaměstnavatele manželky, že uplatňovala děti pouze část roku, děti vyživují ve společné domácnosti.
      Dále se chci zeptat, jestli odměna neuvolněného zastupitele (místostarosta) schválená na veřejném zasedání zastupitelstva obce (ročně cca 93.000,- Kč) je funkčním požitkem dle §6 ZDP?
      Děkuji za odpověď. Jitka

    • 3. 2. 2020 11:43

      . (neregistrovaný) 185.63.98.---

      Nemám žádného klienta "zastupitele" obce. .
      Pokud bych měla, asi bych si prostudovala odst. 10) § 6 ZDP.

      V každém případě pokud vůbec poplatník nepodepsal Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a ani včas ho dodatečně za uvedené období nepodepíše, bude mít povinnost podat Přiznání k dani z příjmu FO.
      ZDP § 38g odst. 2)
      ZDP § 38k odst. 7)

    • 3. 2. 2020 11:52

      Jitkaaa (neregistrovaný) ---.lidos.cz

      Děkuji za odpověď, pokud tedy jsou to příjmy podle §6, a požádá si o roční zúčtování, můžu mu ho tedy udělat a dostal by tedy vrácenou daň + případné bonusy?

    • 3. 2. 2020 13:17

      Lenka Fu. (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

      Když byl můj manžel zastupitelem, tak dostával klasická potvrzení podle §6. Takže v tomto případě je nárok i na případné daňové bonusy. Manžel je zároveň podnikatel, pokud mu vyšla daň. povinnost z podnikání nižší nebo nulová, dostal daň z příjmu zastupitele (nebo její část) zpět .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).