Hlavní navigace

Práce v sobotu a v neděli

  • (neregistrovaný) 81.90.173.---

    5. 2. 2020 20:01

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat kolik by měl zaměstnavatel platit příplatek za práci v sobotu. Pracuji v obchodě ,máme stanovenou pracovní dobu včetně sobot a nedělí jeden týden 38 hodin a druhý 42 hodin.Hrubou mzdu máme mezi 22000 až 24 000 kč záleží na tržbě.Zaměstnavatel nám platí příplatek 20 kč na hodinu na víc jako příplatek to je pevná taxa ta se nemění. je ta částka adekvátní nebo by měla být těch 25 % průměrné hodinové mzdy na víc jak je v zákoníku práce? Děkuji .

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 2. 2020 20:10

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku náleží za práci přesčas, vy se ale ptáte na příplatek za práci v sobotu a neděli. Ten náleží ve výši nejméně 10 % průměrného výdělku s tím, že je možné sjednat jinou výši (tj. nižší než 10 %) nebo jiný způsob určení tohoto příplatku. Jiný způsob = pevná částka.
      Takové ujednání může být obsaženo v KS nebo v jakémkoliv individuálním smluvním ujednání uzavřeném se zaměstnancem.
      Nejnižší částka tohoto příplatku může činit 1,- Kč, 0 Kč nepřichází v úvahu.

    • 6. 2. 2020 14:54

      Chironka (neregistrovaný) ---.vimperk.elsat.cz

      Dobrý den,
      děkuji za odpověď ,jen 10 % koukala jsem na zákoník práce 2020 a tam píšou 25% § 126. Ale to je jedno,jak jsem z Vaší odpovědi pochopila , může si to zaměstnavatel udělat jak chce klidně jen 1 kč, když to bude v KS.Dnes jsem jí četla a nic tam o práci v sobotu nebylo tak nevím.Každopádně Vám moc děkuji za radu.

    • 6. 2. 2020 15:22

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      § 126 se týká platu. Vy píšete, že pracujete v obchodu, takže máte mzdu.

    • 6. 2. 2020 15:23

      Aion (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

      Psala jste, že máte mzdu, takže pro vás neplatí § 126 (nejste tzv. nepodnikatelská sféra) ale § 118 zákoníku, tedy nejméně 10 % průměrného výdělku, jak jsem psala.

    • 5. 2. 2020 20:11

      Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      "§ 118
      Mzda za práci v sobotu a v neděli
      (1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).