Hlavní navigace

Náhrada mzdy při pohřbu prarodiče

 • (neregistrovaný) 85.71.104.---

  13. 2. 2020 20:34

  Pracuji ve státní správě. V lednu jsem čerpala pracovní volno s náhradou mzdy na účast při pohřbu babičky. Jelikož se pohřeb konal v 11 hodin a v místě vzdáleném 22 km od mého zaměstnání, doba nezbytně nutná pro mne byla celý den. Na výplatní pásce mám v osobní překážce uvedeno 8 hodin, ale částka neodpovídá průměrnému hodinovému výdělku na I.čtvrtletí.Od mzdové účetní jsem dostala odpověď: "Čerpání volna na účast na pohřbu je placeno, jako kdyby jste byla v práci, ne průměrem. Dle Vašeho hrubého vycházel v lednu plat na 1 den... Účast na pohřbu prarodiče je placený pouze na nezbytně nutnou dobu, tzn. v režimu pružné pracovní doby od 8,00-13,30, t.j. 5,5 hodiny." Prosím o radu, zda se mám spokojit s odpovědí mzdové účetní nebo požadovat předpis, který se liší od nařízení vlády pro osobní překážky v práci. Moc děkuji za reakce.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 2. 2020 21:15

   inzinyrka (neregistrovaný) ---.infos.cz

   Pracovala jsem téměř 15 let ve státní správě a když se měla zavádět pružná pracovní doba, jedním z argumentů "proti" byl popis podobné situace, jakou jste zažila Vy. Takže i když se mi nechce hledat v předpisech, myslím si, že to někde určitě takto bude stanoveno - nahradí Vám pouze Vaši nepřítomnost v rozmezí, v němž byste byla povinna být na pracovišti.

  • 13. 2. 2020 21:18

   inzinyrka (neregistrovaný) ---.infos.cz

   Tak jsem přece něco našla:
   Protože podstatou pružného rozvržení pracovní doby je určení základní pracovní doby, v níž je zaměstnanec povinen být na pracovišti, a vedle toho též volitelné pracovní doby, v jejímž rámci si volí začátek a konec pracovní doby, nelze se divit, že specificky posuzuje zákoník práce při tomto rozvržení i překážky v práci, ať už na straně na straně zaměstnance, nebo na straně zaměstnavatele.

   Překážky v práci na straně zaměstnance
   Jak vyplývá z ustanovení § 97 odst. 1, 2 a 4 ZP, překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby se posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby (to neplatí v případě dočasné pracovní neschopnosti, kdy se zaměstnanci poskytuje náhrada mzdy nebo platu dle ustanovení § 192 ZP). Pokud jde ale o překážky v práci na straně zaměstnance vymezené přesnou délkou nezbytně nutné doby, po kterou přísluší zaměstnanci pracovní volno, nebo jde-li o činnost zástupců zaměstnanců, pak se posuzuje jako výkon práce celá tato doba. Za dobu 1 dne se považuje pro tyto účely doba odpovídající průměrné délce směny vyplývající ze stanovené týdenní pracovní doby nebo z kratší pracovní doby.

  • 13. 2. 2020 21:50

   eva (neregistrovaný) ---.104.broadband4.iol.cz

   Děkuji. A ta náhrada v Kč je v pořádku? Nemusí být placeno průměrem?

  • 13. 2. 2020 23:20

   inzinyrka (neregistrovaný) ---.infos.cz

   Služební řád praví:

   (2) Státnímu zaměstnanci přísluší za dobu překážky ve službě plat, pokud jde o překážku, která se řídí
   a) § 199 odst. 2 zákoníku práce a nařízením vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, a je podle těchto pracovněprávních předpisů placená,
   atd.

   Podle zákoníku práce § 199 by Vám náležel průměr, ale Vaše odměňování spadá pod služební řád a ten poskytuje plat, ne průměr.

  • 14. 2. 2020 8:21

   eva (neregistrovaný) ---.advnet.cz

   Ještě jednou moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).