Hlavní navigace

Zrušená životní pojistka v r.2018

  • (neregistrovaný)

    21. 2. 2020 8:56

    Prosím o radu. Zaměstnanec zrušil životní pojistku v roce 2018 v dubnu.
    V roce 2019 jsem udělala RZD, jelikož mi neřekl o zrušené pojistce. Přinesl mi to až na konci roku 2019, když se údajně dozvěděl, že to má nahlásit. Letos chtěl po mě udělat RZD. Odmítla jsem s tím, že musí dodanit zrušenou smlouvu, ale přinesl potvrzení, že smlouva byla zrušena bez finanční náhrady.
    Stejně ji musí dodanit, protože jsem ji předtím uplatňovala. Je to tak?
    Prosím, prosím o odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2020 9:16

      . (neregistrovaný)

      Nyní požádal o RZD za rok 2019? A životní pojistku zrušil v roce 2018?

      Žádost o RZD 2019 vyplnil, podepsal, vše dodal včas? Pokud ano, nemáte jako zaměstnavatel důvod odmítnout zpracování ročního zúčtování záloh daně za rok 2019.

      Pokud podmínky kvůli zrušené životní pojistce porušil v roce 2018, tak měl "dodanit" v Přiznání k dani z příjmu FO za rok 2018. Zpracování ročního zúčtování záloh daně za rok 2019 se to nijak netýká.

    • 21. 2. 2020 12:17

      ond (neregistrovaný)

      Ano, životní pojistku zrušil v roce 2018 a za rok 2019 požádal o RZD, vše dodal včas. Zjistila jsem to, že mi dal nové potvrzení k nové pojistce.
      Ještě dotaz. Uplatnila jsem za rok 2018 pouze 1033,- Kč z té pojistky.
      Pojistku měl pouze rok, pak ji zrušil. Takže bylo uplatněno pouze jednou.
      A děkuji za odpověď.

    • 21. 2. 2020 12:26

      . (neregistrovaný)

      Rok 2017 + 2018, nebo rok 2018? Tedy jen 3 měsíce roku 2018?
      Co se týká povinnosti podat DAP viz. § 38g odst. 2)

    • 21. 2. 2020 12:35

      ond (neregistrovaný)

      Omlouvám se, špatně jsem to napsala. Smlouva byla uzavřena v roce 2010 a zrušena 1.4.2018. (což zaměstnanec nenahlásil, až teď při RZD za 2019). Zaměstnanec nastoupil 1.3.2017 a v RZD za 2018 jsem uplatnila po předání všech potřebných dokladů. Takže já jsem uplatnila pouze jednou, ale zda si uplatňovala předtím nevím.

    • 21. 2. 2020 12:49

      . (neregistrovaný)

      Jen vyjasnění údajů, nemusíte se omlouvat. Berte to tak, že mzdová účetní zaměstnavatele není ani chůva zaměstnance, ani detektiv. Můžete to se zaměstnancem probrat (pokud budete chtít a pokud bude mít on zájem), zda bude chtít vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za rok 2018 s vyznačením že
      Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění bylo provedeno s tímto výsledkem ..
      aby si mohl případně podat Přiznání k dani z příjmu FO za rok 2018. Ale zda bude mít zájem, či zda si Přiznání 2018 podá, to nijak neovlivníte. Nechala bych to na něm, vůbec bych se do toho nemíchala.

      V každém případě zpracování RZD 2019 se případné porušení podmínek ze zrušeného životního pojištění v roce 2018 nedotkne.

    • 21. 2. 2020 12:57

      ond (neregistrovaný)

      Já se bojím až přijdou z FÚ na kontrolu, aby z toho nebyl nějaký problém, že jsem vlastně uplatnila. Ale když jsem to nevěděla, tak co můžu dělat. Oni vám to nenahlásí, přitom jim to říkám každý rok, ale je to houby platné. Nikdo tomu pořádně nerozumí a doklady dávají se zpožděním. Takže mu udělám RZD za 2019 a hotovo.
      Každopádně moc děkuji za reakci a odpovědi. Mějte se krásně.

    • 21. 2. 2020 13:11

      . (neregistrovaný)

      A to jí "natvrdo" zrušil nebo převedl na jinou pojistku? I když, to jen v rámci pokecu.
      OT. Mzdová účetní se nikdy z těch obav vlastně nedostane - co když přijde kontrola z FÚ a bude chtít vidět něco, co zaměstnavatel dnes ani nesmí kvůli GDPR po zaměstnanci chtít. Natož si zkopírovat a archivovat. Dnes aby se i bála i jen zeptat, jestli je zaměstnanec žena nebo muž.

    • 21. 2. 2020 13:31

      ond (neregistrovaný)

      Zrušil natvrdo. Dokonce mi přinesl i výpověď pojistné smlouvy, kde je psáno, že došlo k zániku pojistné smlouvy ke dni 1.4.2018 a nevznikl nárok na odkupné, pojištění zaniklo bez finanční náhrady. To je vše co tam je a od 1.2.2018 si založil novou pojistnou smlouvu u jiné pojišťovny. Vlastně k té nové pojistce neměl co převézt, když pojistka byla ukončena bez náhrady a odkupného. Potvrzení mi přinesl do RZD za 2019. Já s tímto problémem moc zkušeností nemám, tak všude v zákonech hledám, ale někdy se nezadaří a není ani moc času.
      To máte pravdu s tím GDPR. A myslím, že bude ještě hůř. Přitom je to někdy úplně zbytečné. Vše je v lidech. Ale přijde mi, že nám naši práci spíše komplikují, než ulehčují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).