Hlavní navigace

Úroky z úvěru

  • 46.16.120.---

    24. 2. 2020 8:02

    Dobrý den, prosím o radu ohledně uplatnění úroků. Hypotéka je na pozemek, nabytí vlastnictví bylo březen 2019. Chápu správně, že nelze pro zdaňovací období uplatnit úroky, když nebyl vlastníkem po celé zdaňovací období 2019? Výstavba začala v 8/2019.

    Dále pak má zaměstnanec úvěr na údržbu a změnu rodinného domu z 9/2019. Můžou se úroky uplatnit? Je to par 15 písm. e ZDP, ale trochu v tom tápu, v té podmínce vlastnit dům po celou dobu zdaňovacího období a v tom, zda užíval k trvalému bydlení?

    Mohla bych poprosit o radu. Předem moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 2. 2020 9:14

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      Případ první
      15/4 ZDP ... V roce nabytí vlastnictví však stačí, jestliže předmět bytové potřeby poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období. ...

      Případ druhý

      - podívejte se, čím musí zaměstnanec prokázat nárok na odečet nezdanitelné části základu daně 38l/1 ZDP
      ... v případě úvěru poskytnutého na účely uvedené v § 15 odst. 3 písm. e) výpisem z listu vlastnictví, jde-li o bytový dům, rodinný dům nebo jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, ve vlastnictví, anebo nájemní smlouvou, jde-li o byt nebo o jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, v nájmu, anebo dokladem o trvalém pobytu, jde-li o byt nebo o jednotku, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, v užívání, ..
      z toho vyčtete, jaké případy u 15/3/e mohou nastat
      * vlastnictví
      * nájem
      * užívání

      - dále podmínka trvalého bydlení je tam také, ale časově posunutá 15/4 ZDP
      ... a v případě výstavby, změny stavby nebo koupě rozestavěné stavby užíval předmět bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb ...

    • 24. 2. 2020 9:52

      avokin

      Dobrý den, moc děkuji, ale právě tomu nerozumím. Takže v tom prvním případě, kdy vlastnil pozemek od 3/2019 a začal stavět v 8/2019, kdy obdržel stavební povolení, tak tam si je může odečíst už za toto zdaňovací období roku 2019, chápu to správně?

      V tom druhém případě jsem si toto četla, ale právě tomu nerozumím. Tzn. Prokázal listem vlastnictví. Tzn., že u té změny stavby to stačí a nemusí prokazovat, zda trvale užívá, to prokáže až zkolauduje? Tady tomu přesně právě bohužel nerozumím, zda mohu. Musí to vlastnit celý rok? Moc se omlouvám a děkuji.

    • 24. 2. 2020 10:16

      . (neregistrovaný) 5.181.92.---

      U obou případů platí, že v roce nabytí vlastnictví stačí, když bude poplatník vlastnit ke konci zdaňovacího období / 31.12.

      U pozemku vlastní pozemek + začal stavět, splnil co měl.

      U změny stavby jsou dvě podmínky. První podmínku splnil tím, že je vlastníkem. Druhou podmínku splní tím že bude trvale bydlet (on, či manželka, či děti atd... ) v budoucnu, po kolaudaci / po splnění povinností stanovených zvláštním právním předpisem pro užívání staveb.

    • 24. 2. 2020 10:30

      avokin

      Moc a moc Vám opravdu děkuji za rady. Já si ty paragrafy před tím četla, ale raději se poradila. Ještě jednou moc děkuji! Krásný den Vám přeji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).