Hlavní navigace

Vyplaceno Životní poj. DPFO dodanit?

  • (neregistrovaný)

    24. 3. 2020 15:17

    Dobrý den,
    z důvodu nastoupení do nového zaměstnání, kdy nový zam.tel nepřispíval na ŽP, jsem předčasně ukončila 2019 smlouvu živ.pojištění. Bývalý zaměstnavatel mi přispíval měs.500,-Kč. Já jsme si nepřispívala ze mzdy nic. Mám povinnost vyplacenou částku na pojistném 21 tis. dodaňovat v dani z příjmu FO 2019? Já jsem během živ. pojištění žádnou úlevu na dani neměla a zaměstnavatel za jednotlivé roky také ne ( teda doufám ), tak nic vracet nemusím? Domnívám se správně, že bych musela přiznávat v daň. přiznání DPFO 2019 jen v případě, kdy by byla přispívána vyšší částka a v předchozích letech byla uplatněna úleva na dani? Jestli se nepletu, muselo by jít o částku vyšší jak 6.000,-Kč vyplacena na ŽP během roku a pak je možnost slevy na dani?
    Děkuji moc, s takovým případem se nesetkávám často, tak prosím o pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2020 15:57

      . (neregistrovaný)

      Počítají se příspěvky pojistného za celé období, co musíte "dodanit". Pokud jsou v součtu za ty dodanované roky příspěvky od zaměstnavatele nad 6.000 Kč, máte povinnost podat Přiznání k dani z příjmu fyzických osob (pokud byste ji tedy jinak neměla). Příjem podle par. 6 ZDP.

    • 24. 3. 2020 19:28

      ven* (neregistrovaný)

      Děkuji, tak jsem v klidu, příspěvek od zaměstnavatele byl vždy pouze 500,-Kč / měs, nic nepřiznávám do DPFO 2019.
      Ještě prosím jedna informace. Kdyby si i já přispívala např. 300,-Kč / měs. a zam.-tel 500,-Kč, tak to musím přiznat, protože jde o jedno pojištění, kdy příspěvek dělá dohromady 800,-Kč / měs.? Celkem 9.600,-Kč.
      Tak to mám nastavené u penzijního pojištění, ale to jsem neukončovala, trvá dál.

    • 24. 3. 2020 19:42

      . (neregistrovaný)

      Kolik měsíců Vám příspěvek zaměstnavatel poskytoval - za celou dobu, ne za rok. A to od začátku roku 2015.
      Možná jste pochopila špatně.

    • 26. 3. 2020 20:57

      ven* (neregistrovaný)

      No, super. Tak od ruku 2015 ( včetně) do 5/2019 mi bylo přispěno celkem od zaměstnavatele 29.000,-Kč. Psala jsem na životné pojištění, by mi zaslali potvrzení, které je součástí daň.přiznání FO a odepsali:
      u Vaší smlouvy č. xxxxxx jsme nevystavovali daňové potvrzení. V roce 2019 by Vám vznikl nárok za odpočet ve výši 1 500.- Kč, ale v tomto roce jste smlouvu předčasně ukončila a proto nelze nárok uplatnit.
      Váš zaměstnavatel na Vaši smlouvu přispíval a na základě toho pravděpodobně uplatňoval daňové odpočty. Zaměstnavatel ale prokazuje platby ze svého účetnictví a naše společnost nemá žádné informace o tom, kolik Váš zaměstnavatel uplatnil. Tuto informaci Vám poskytne příslušný finanční úřad.
      Tak slevu neuplatňoval nikdo ( já ani zaměstnavatel ) a já mám povinnost dodaňovat. Kolik? To si tam mám tu částku napsat sama a co dám jako přílohu daň.přiznání? Čestné prohlášení? Nebo mám dát písemnou žádost na FÚ. A kde by to ten FÚ tak vzal?
      Děkuji moc, už mi dochází trpělivost.

    • 26. 3. 2020 21:18

      . (neregistrovaný)

      Informaci o částce, kterou Vám zaměstnavatel platil na Vaše životní pojištění, Finanční úřad neposkytne. Nemůže, nezná ji. Tuto informaci Vám může poskytnout zaměstnavatel, který platby prováděl.

      Můžete zaměstnavatele požádat o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění za rok 2015, za rok 2016, za rok 2017, za rok 2018, za rok 2019. V těchto potvrzení budou na řádku 15. uvedeny částky za jednotlivé roky / Příspěvek zaměstnavatele na soukromé životní pojištění/.

      https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5460_27.pdf?202003262055

      Vy jste sice "slevu" neuplatňovala, ale zaměstnavatel namísto aby Vám platil mzdu a z ní Vám srážel daň ze závislé činnosti, Vám platil příspěvky na životní pojištění (a nikdo žádnou daň neplatil, protože příspěvky byly od daně osvobozené). A tyto příspěvky Vy musíte nyní dodanit. Příjem podle § 6 ZDP.

      Potvrzení, která vystavují životní pojišťovny, se týkají pouze příspěvků, které si pojištěný platí sám.

    • 27. 3. 2020 7:25

      xy (neregistrovaný)

      s čím nebo kým vám dochází trpělivost? vždyť tu máte jasnou odpověď - dodanit v roce 2019 veškeré příspěvky od zaměstnavatele. nic složitého.

    • 27. 3. 2020 22:05

      T. (neregistrovaný)

      Dobrý den, mohu poprosit (životní).... jak se postupuje, když zaměstnavatel přispívá od r. 2017 na více smluv ve výši 1.500,- na jedno smlouvu, a zároveň si na tyto smlouvy doplácí zaměstnanec také 1.500,- na jednu. Ročně tedy přispěl zaměstnanec 36.000,- , ale daňově odpočetl pouze 24.000,- Kč. V průběhu roku 2019 jednu sml. ukončil a musí tedy dodaňovat od r. 2017 a 2018 .... ale kolik, když není jasné z které smlouvy tu slevu uplatnil celou a z které část?

    • 27. 3. 2020 20:29

      ven* (neregistrovaný)

      děkuji moc za poslední dva příspěvky, jasně a stručně, konečně tomu rozumím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).