Hlavní navigace

Sleva na manžela

  • (neregistrovaný)

    24. 3. 2020 20:04

    Dobrý večer, mám v tom prosím zmatek. Mám povinnost podat daň. přiznání. Manžel také. Chtěla jsem si uplatnit slevu na manžela, ale teď nevím, zda mohu. Měl příjmy 68.152,-, od toho odečte paušál 30%. Uplatní si základní slevu na poplatníka? Já si ho mohu uplatnit ve svém přiznání? Děkuji Vám!

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2020 20:09

      . (neregistrovaný)

      Měl za rok 2019 vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68000 Kč.
      Nemáte nárok na uplatnění slevy na manžela.
      § 35ba odst. 1 písm b) ZDP

      Slevu na poplatníka si může Váš manžel ve svém DAP uplatnit, ta nemá s uplatněním slev na manželku/manžela u Vás nic společného (resp. ve Vašem případě s neuplatněním).

    • 24. 3. 2020 20:12

      happy (neregistrovaný)

      No jo, ale pořád nechápu ten smysl... ty peníze přeci neobdržel celé... měl výdaje. Děkuji

    • 24. 3. 2020 20:26

      . (neregistrovaný)

      V ZDP je to uvedeno jasně. Příjem, ne příjem po odečtu výdajů, nebo zisk.
      Započítala jste do jeho příjmu např. i podporu v nezaměstnanosti?
      Uvádíte, že měl výdaje. Ale vlastně v DAP neuvádí skutečné výdaje, ale jen "imaginární" výdaje procentem z příjmů. Každý to může mít jinak. Proto nejspíš se v ZDP neřeší v tomto případě zisk či příjmy po odečtu výdajů, ale "příjmy". Podobně byste mohla argumentovat tak, že prodal svůj dům za 900.tis.Kč a kdysi pořizovací cena byla 850.tis.Kč, takže celkově získal jen 50.tis.Kč. Prostě takto to u slevy na manželku/manžela nefunguje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).