Dotaci budou moct dostat ty OSVČ, které po uzavření školy nebo jiných dětských zařízení zůstaly s dětmi doma či se starají o osobu zdravotně postiženou aspoň ve stupni I, a přišly tak o příjem z podnikatelské činnosti.
OT. jsou OSVČ, které MUSÍ pracovat podle nasmlouvaných dohod, musí platit nájmy či provoz na kanceláře, musí platit další podnikatelské výdaje - a přesto již nyní ví, že jim klient NIC za jejich služby nezaplatí. Nebo zaplatí, ale buď sníženou částku či zaplatí třeba až za rok. V lepším případě.
A tito OSVČ mají smůlu - nemají děti do 13 let, aby měli nárok na finanční podporu od státu zvanou "ošetřovné pro OSVČ".
A tito OSVČ nebyli natolik postižení, že by měli nárok na podporu od státu ve výši 15.000,-Kč měsíčně. Nesmí sice přijímat už ani své stálé klienty ve svých provozovnách, ale podle státu mohou za nimi jezdit či pracovat pro ně na dálku. A pak není nad to, když dostanete do schránky namísto obálky od klienta zprávu od pošty, že kvůli Vyšší moci nedoručuje.... Přitom pošta daleko a autobusy přestávají jezdit.
Takže ano, z něčeho musíme žít. Je na zodpovědnosti každého, zda si vytvořil v letech nadbytku rezervy pro špatné časy. Protože lépe teď pár let nebude. Bude jen hůř - protože stát bude muset všechny ty "podpory" z něčeho zaplatit. A z čeho? Přece z daní, přímých, nepřímých. Ale to sem ani nepatří, to si přece umí spočítat každý.
Tohle ale není klasické ošetřovné jako pro zaměstnance, kteří kvůli dítěti museli zůstat doma. Neplést si to.
Tohle jako že ošetřovné pro OSVČ platí pro všechny, jejichž manžel či manželka již ošetřovné nepobírá. OSVČ musí mít živnost hlavní, musí být malým či středním podnikatelem. A nesmí mít nedoplatky vůči FÚ, Zdrav a Soc.pojištění.
Nikde se nepíše, že manželka třeba ... když má rodičák na jedno dítě, tak na druhé už nemá, chodí do školky či do školy, tak OSVČ na tohle jako že ošetřovné nárok má.
Takhle to chápu já a takhle to na MPO.cz píší.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
27. 3. 2020 21:41
Dobrý den,mohu vystavit fakturu/práce z domu/ a požádat o ošetřovné na dítě 10 roků.Děkuji