Hlavní navigace

Nepodane/nevystavene ELDP za roky 2010-2012-prosím mzdovky a právníky

• (neregistrovaný) 86.49.72.---

17. 4. 2020 11:28

Dobrý den,
    chtěla bych vás poprosit o radu. Začali se na mě obracet byvali i současní zaměstnanci naši společnosti, ze ČSSZ u nich neeviduje ELDP za roky 2010-2012 a žádají o doplnění těchto informaci. Někteří zaměstnanci si vzorně schovávaji všechny papíry, které kdy z práce dostali a ti nemají tyto roky ani fyzicky u sebe, tudíž mám obavu, ze nebyly ani nikdy vystaveny. Jsem v této společnosti rok a jsem začátečník na kterého bylo hozeno vše (měla tu být se mnou seniorka a personalistka, nakonec tu není nikdo celou dobu) a zaměstnavatel po mne chce, abych tuto situaci vyřešila a sam nechce řešit nic - avsak v těchto letech se tato společnost vedla dost garazove - o mzdy se staralo v tuto dobu několik externích lidi na které nejsou kontakty, nikdo neví jestli jsou někde archivovány mzdové dokumenty za tu dobu, starý software už není a nejsou zálohy. Vlastně není asi vůbec nic. Dá se s tím něco dělat? Ti lidé si budou určitě na ČSSZ stěžovat, situace je dost napjatá. Má zaměstnavatel právo to po mne chtít řešit jako po jediné junior mzdové účetní ve firmě? Mužů mít já z toho nějaký problém?

Moc děkuji za radu, zda se mi to jako dost patova situace :)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2020 11:36

. (neregistrovaný) 5.181.92.---

Měla byste ve firmě najít Protokoly o kontrole plnění povinností zaměstnavatele v nemocenském pojištění, v důchodovém pojištění a při odvodu pojistného od ČSSZ. Z poslední kontroly, z kontroly za období 2010-2012. Podívejte se do protokolů, co je tam uvedeno k Plnění povinností v důchodovém pojištění, zda zaměstnavatel při kontrole předložil všechny ELDP za kontrolované období. Nebo zda byly zjištěny nedostatky. Na kontroly se chodí většinou každé 2-3 roky.

• 17. 4. 2020 12:03

Věrka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Děkuji za radu! S ČSSZ s kontrolním jsem komunikovala minuly mesic a tam se paní zhrozila, ze šla poslední kontrola proběhla 9/2015, takže další kontrola bude za takto dlouhe období, takže vím ze v roce 2015 to kontrolovali. Problém je, ze v roce 2016 došlo k rozdělení firem a jakékoli informace a podklad ty doby před jsou neznámo kde. Vydá mi na požádáni kopii Protokolu o kontrole i místně příslušná CSSZ? Vyzkousim ale rozhodit sítě, jestli někdo vi, kde bych u nás mohla tento Protokol najít založeny.

• 17. 4. 2020 12:55

Jana 1 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Protokol by Vám měli na ČSSZ aspoň předložit k náhlednutí,ale v dnešní situaci by ho mohli spíše poslat datovkou,máme kontroly pravidelně 2-3 roky a protokoly zasílají jenom přes datovku. V r. 2015 už datovky fungovaly, tak by se to mohlo třeba najít i tam,pokud mají uložené zprávy. Je mi ale divné,že kdyby tam byly v tom r. 2015 závady, že by se nikdo z ČSSZ neozval. ELDP se archivují min. 3 roky, ale mzdové listy 30let. Třeba vzít výdělky z mzd.listů a jenom to napsat. Osobně bych se to snažila co nejvíce zjistit,ale rozhodně bych napsala dopis zaměstnavateli,že v tomto období jsem nebyla zaměstnankyní a v této věci více udělat nemohu.Vím, je to divné psát dopis, ale myslím se, že kontrola vás asi nemine. Měl by se vyjádřit k bývalým zaměstnancům jednatel, stejně až přijde kontrola se k tomu bude muset vyjádřit, vy jste tam přeci v to období nebyla,ale také záleží jaký máte protokol o předání práce, když jste nastoupila. Držím palce.

• 17. 4. 2020 14:07

Verka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Děkuji, datovku zkusím také vyzjistit, zda máme uložené staré zprávy a šel by protokol najít tam. Je mi také divne, ze by kontrola v roce 2015 či dřív nepřišla na to, ze nejsou vystavené ELDP za 3 roky...
      Ještě dotaz - když chtějí zaměstnanci ELDP třeba z roku 2013, tak už nemám povinnost mu ho shánět, když se tento list nemusí dele jak 3 roky archivovat, ze? Pokud má tuto dobu spravne hlasenou na CSSZ samozřejmě :)
      Protokol o predani práce nemám žádný, ani napůl práce, ani zodpovědnost, ani neexistuje žádný předpis či směrnice, tudíž nevím za co jsem a nejsem zodpovědná, co po měn muže kdo chtít. Když jsem nastoupila, tak jsem měla být jen pomocná ruka a ani ne mesic po nástupu jsem zůstala ze dne na den na vše sama a stále a porad narazím na takové jobovky.
      S tím dopisem je to perfektní nápad, po zjištění situace ho hned sepisu, děkuji :)

• 17. 4. 2020 14:10

Verka (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

Ono to zatím totiž i vypadá, ze nikdo ani neví kde jsou mzdové listy za toto období...ani kdo je v čem vedl či dělal, netuší to ani jednatele (jeden jednatel funguje zároveň jako finanční ředitel).

• 20. 4. 2020 7:14

Jana 1 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Tak to má jednatel smůlu,povinnost je uchovávat,ale není to Váš problém. ELDP bych řešila jenom do těch 3let,ostatní si musí zaměstnanec ,když tak dohledat sám. Já osobně jim ELDP dávám podepisovat a jednou předám a jednou založím do spisu.Fungujeme od r.1993 a mám je u všech,neboť i po letech se na mě bývalí zaměstnanci obracejí,že je ztratily , mám tu všechny tak není problém,jim je ofotit a předat,ale u vás bych brala v potaz jenom ty 3 roky a když by jste je neměla tak je odkažte na OSSZ , musíte se taky bránit,vždyť jste tam nebyla. Jinak s OSSZ opravdu se snažte spolupracovat, já s nimi neměla nikdy žádný problém, ba naopak jim to třeba chybělo a já jim např. ELDP při kontrole předávala ,ale bylo tam i razítko jejich podatelny (moje záchrana),ale co jde už přes datovku tak je to OK. Jinak si raději jednou za čas volám i na OSSZ ohledně zdali něco napotřebují a zdali máme všechny doklady dodány. Nikdy neodmítli, vždy se podívali popř.zavolali a musím říct,že vše vždy bylo OK.Hodně štěstí.

• 17. 4. 2020 14:26

Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Na kontroly si OSSZ zve zhruba každé 2 až 3 roky, takže je zvláštní. že se na to zatím nepřišlo. Z dokumentů od zaměstnanců je možné něco rekonstruovat. Vy z toho žádný problém mít nemůžete, ale nechte si to detektivní pátrání zaplatit. Doporučuji spolupráci s OSSZ, jistě nějaké dokumenty mají. Kde jsou ostatní firemní dokumenty? Plátci DPH mají všechno 10 let uschované.

• 17. 4. 2020 14:30

Líba (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

Omlouvám se, přečetla jsem si jenom dotaz, nikoliv další diskuzi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).