Hlavní navigace

Odstupné

  • (neregistrovaný) 37.188.254.---

    1. 5. 2020 14:28

    Dobrý den, mám dotaz. Taťka dělá dlouho v jedné firmě. Firma k 31. 1. 2020 konci, tudíž taťka dostane výpověď a následně odstupné.
    Taťka od poloviny dubna je na dpn, kvůli klíšťové encefalitidě a je možné, že bude marodit až do konce roku.
    Z čeho se v tomto případě bude počítat odstupné, když by marodil?

    Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 5. 2020 16:27

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Zmátlo mě datum, které už bylo.
      Výpověď v květnu nebo v červnu, PP při dvouměsíční výpovědní době skončí 31.7. nebo 31.8. = odstupné z výdělku zjištěného k 1.7. ze II. Q. Pokud v dubnu neodpracovala aspoň 21 dnů, bude se jednat o výdělek pravděpodobný,
      totéž při výpovědi doručené později.
      Nedokážu posoudit, když firma skončila 31.1., jaká práce tam byla konána poté. Stejně tak nevím, co rozumíte slovem "končí".
      Předpokládám výpověď podle ust. § 52 a) ZP, která je možná i v době nemoci.

    • 2. 5. 2020 8:21

      Míma (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Strašně se o omlouvám, firma konci k 31. 12. 2020, přepsala jsem se

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).