Hlavní navigace

Rodič. dovolená / Rod.příspěvek a neplac. volno

• (neregistrovaný) 89.24.153.---

20. 5. 2020 10:29

Dobrý den, prosím moc o radu kdo pracuje v programu Pohoda.
    Zaměstnankyni eviduji na Mateřské dovolené (RP). Se Zaměstnavatelem se dohodli, že bude doma do 4let věku dítěte. Rodičovský příspěvek z ÚP bude pobírat do 4let věku dítěte (prodloužila si jej) . Pak nastoupí do práce. Mohu ji vést stále ve mzdách v nepřítomnosti v kolonce Mateřská dovolená (RP) až do 4let věku dítěte, (i ve mzdových listech je vidět, že je na RD a RP) nebo mám zadat po skončení 3.let věku dítěte v kolonce neplac.volno? A co vše se musí vyplnit v programu pohoda aby se neodvádělo na zdravotní pojištění?!? Které do 4.let věku dítěte platí stát, pokud se nemýlím . Volala jsem i do zdravot. pojišťovny a paní mi říkala, ze mám nechat ZMKyni pod kodem "M", když stále pobírá rodičovský příspěvek. Až skončí, ukončit kódem "U". Je to opravdu správně? Když jsem ji říkala o neplac.volnu, které by mělo nastat po 3.roku dítěte, a možná změna kódu, tak moc nechápala o čem mluvím. Ani v Pohodě mi neporadily jak mám ZMKyni správně vést ve mzdách. Proto moc prosím zkušené pohodáře o radu. Ať mám vše správně. Mnohokrát děkuji.

• 20. 5. 2020 10:57

. (neregistrovaný) 5.181.92.---

Nemůžete ji vést stále ve mzdách v nepřítomnosti v kolonce Mateřská dovolená (RP) až do 4let věku dítěte, protože již nečerpá rodičovskou dovolenou. Musíte zadat konec RD. A následně zadat začátek neplaceného volna.

Zdravotní pojištění - stát "automaticky" neplatí zdravotní pojištění matce, která má dítě do věku 4 let dítěte. Matka musí být nahlášena na zdravotní pojišťovně ve správné kategorii. V tomto případě v kategorii státní pojištěnec z důvodu pobírání rodičovského příspěvku. A zde je problém - Vy dopředu nevíte, do kdy přesně bude matka rodičovský příspěvek pobírat. Může se stát, že částka posledního rodičovského příspěvku bude nižší jak částka předposledního rodičovského příspěvku a pak tento poslední RP bude sloučen s předposledním a doba pobírání RP bude o tuto dobu kratší. Takže zařazení do této kategorie musíte mít dobře ošetřené a uhlídat, do kterého přesně měsíce bude zaměstnankyně RP pobírat (měla by ke konci pobírání dostat od ÚP Rozhodnutí). Může se stát, že bude pak na neplaceném volnu a nebude již pobírat RP. V tom případě by tak musela platit zdravotní pojištění prostřednictvím zaměstnavatele, nebo by to musela řešit jinak - zařazením do jiné kategorie státních pojištěnců. Např. pokud bude splňovat kategorii "Osoba, která pečuje o dítě do 7 let anebo o dvě děti do 15 let věku".

V historii zde určitě najdete vzory Čestných prohlášení, které by měl zaměstnavatel kvůli ZP na neplaceném volnu v době pobírání RP od zaměstnankyně mít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).